Öğretmen Diyarı

2 Bin 240 Dershane Başvurdu, 276 Tanesi Ruhsat Alabildi

Dönüşüm programı adı altında dershanelerin kapatılmasına yönelik çalışma için son gün yaklaşıyor. Gerekli şartları sağlayamayıp özel okul olamayan dershaneler 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle kapatılacaklar.


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Pendik’te ‘Dershanelerin Dönüşüm Süreci’ konulu toplantıya katıldı.


Dershanelerin dönüşümü konusunda önemli mesafe kat edildiğini iddia eden Avcı, dönüşüm sayesinde özel öğretim kurumlarının Milli Eğitim Sistemi'ne tam olarak entegre edildiğini söyledi.


Yaşanan sürece, "kilit vurma" değil "dönüşüm" adını verdiklerini söyleyen Nabi Avcı, zaman zaman meselenin kasıtlı olarak farklı yönlere çekilmeye çalışıldığını ancak eğitimcilerin aklı selim ile davrandıklarını söyledi.


Dönüşüm sayesinde özel öğretim sektörünün daha da güçleneceğini belirten Avcı, "Bu kurumlar eğitime daha fazla hizmet etme imkanı bulacaklar" dedi.


Dönüşüme alınmayan dershanelerin 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle faaliyetlerine son verileceğini söyleyen Nabi Avcı, "Kanunun yürürlüğe girdiği 14 Mart 2014 gününden 22 Mayıs 2015 tarihine kadar 401 dershane de kendi isteği ile faaliyetlerine son vermiştir" açıklamasında bulundu.


Nabi Avcı, geçtiğimiz hafta bir konuşmasında, "Paralel yapının dershanesi ya da kurumu olduğunu bilsek ve bunu kanıtlasak ki bunu kanıtlamak o kadar da zor değil ve o bilgileri değerlendiriyoruz ona göre ruhsatlandırıyoruz" diye konuşmuştu. Bu günkü açıklamasında ise başvuran bütün kurumlara kolaylık sağladıklarını belirtti.


Başvuran Herkese Kolaylık Sağladık


Dershane tartışmalarının geride kaldığını söyleyen Avcı, "Dershaneler tecrübelerini özel okullara aktarmalı, daha güçlü ve nitelikli okullar haline gelmeliler. Biz de Milli Eğitim Bakanlığı olarak sektöre verdiğimiz desteği inşallah arttırarak sürdüreceğiz. Dönüşüm için müracaat eden bütün kurumlarımıza kolaylıklar sağladık, sağlıyoruz. 22 Mayıs itibariyle 2 bin 240 dershane dönüşüm programına müracaat etmiş, bunlardan 249'u temel lise olmak üzere 276 dershaneye özel okul ruhsatı düzenlenerek dönüşüm işlemleri tamamlanmıştır" dedi.


Temel Liseler Değerli Bir Pilot Uygulama Olacak


Temel lise konusunun sektör tarafından önerilen bir ara çözüm olduğunu söyleyen Avcı, "Bu istişareler sırasında, temel lise tecrübesinin sonucunda bizim bütün orta öğretim sistemimizi yeniden değerlendirme ve ona göre belki düzenleme imkanımız olacaktır. Bu çok değerli bir pilot uygulama olacaktır. O bakımdan sektörün de, sizlerin de, bakanlık olarak bizim de bu temel liselerimize sanki biraz üvey evlat muamelesi yapıldığına dair izlenimler doğurabilecek her türlü söylemden kaçınmamız gerekiyor. O bakımdan lütfen siz bu kurumları açan girişimciler, eğitimciler olarak, biz de Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu kurumlarımıza sonuna kadar sahip çıkalım, bunların örtülü dershaneler olmadığını, olmayacağını, tam tersine Milli Eğitim müfredatını en verimli biçimde kullanmanın bir örneği oluşturduğunu hep birlikte gösterelim" diye konuştu.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim