Öğretmen Diyarı

19 Mayıs ve 23 Nisan'da Ek Ders Ödenir Mi, Ek Ders Kesilir Mi? Resmi Bayramlarda Ek Ders Kesilirmi?
 19 Mayıs ve 23 Nisan'da Ek Ders Ödenir Mi, Ek Ders Kesilir Mi?


19 Mayısta Ek Ders Ödenir Mi?

19 Mayıs öğretmenlerin ders görevi yerine geçtiği için 19 Mayısta ek ders ödenir. Ayrıca Millî Bayramlarımız olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı resmi tatildir. Milli Bayram günlerinde ek ders ödenir.

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar‘ın Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller başlıklı 16.Maddesi de bu yönde hüküm vermektedir. İlgili madde şu şekildedir;
b) (Değişik: 21/07/2007 tarihli ve 26589 sayılı R.G. Yayımlanan BKK ile) İl düzeyinde millî ve mahalli bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahalli bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde (*)(Değişik: 10/05/2008 tarihli ve 26872 sayılı R.G. Yayımlanan BKK ile) ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.Millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerinde yönetici ve öğretmenlerin üzerlerinde bulunan ders görevlerini yapmış sayılacaklarından Milli Bayramlar’da ek ders ödenir.23 NİSAN’DA EK DERS NEDEN ÖDENMEDİ?23 Nisan 2016 yılında haftasonuna denk geldiği için ek ders ücreti ödemesi yapılamıyor. Ancak hafta içi kutlanan 23 Nisan bayramı için ek ders ödemesi yapılmaktadır.

Yukarıda Ek ders ile ilgili karar gereği olarak 19 Mayıs günü ek ders kesilmez, 19 Mayıs Bayramı ek ders ödenir. Kısacası 19 Mayıs 23 Nisan gibi olmayacak. 19 Mayıs hafta içine denk geldiği için öğretmenler ek ders ücretlerini alabilecekler.


Kaynak: www.ogretmenlersitesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim