Öğretmen Diyarı

18 milyon çocuk okul ‘zil’i duymamış

BİRLEŞMİŞ Milletler Çocuk Fonu UNİCEF, dünyada sorunlu bölgelerde okula erişimle ilgili yeni verileri açıkladı.

Buna göre, dünya çapında ilköğretim dışında kalan çocuk oranının en yüksek olduğu 10 ülkede, 5 çocuktan 2’si yani yaklaşık 18 milyon çocuk, okula gidemiyor. İlköğretim çağındaki miniklerin neredeyse 3’te 2’sinin okula gidemediği Liberya, okula gitmeyen çocuk oranının en yüksek olduğu ülke. Liberya’dan sonra ikinci sıradaki Güney Sudan’da bu oran yüzde 59 ve devam eden çatışmalar nedeniyle ülkedeki her 3 okuldan 1’i kapalı.

EN AZ KAYNAK EĞİTİME

Okula gitmeyen çocuk oranının en yüksek olduğu 10 ülke arasında Afganistan (yüzde 46), Sudan (yüzde 45), Nijer (yüzde 38) ve Nijerya (yüzde 34) da yer alıyor. Bu 10 ülke arasında bulunmayan ancak iç savaşla gündeme gelen Suriye’de okul çağında (5-17 yaş) olup okula gitmeyen çocuk ve gençlerin sayısı 2.1 milyon.

UNICEF, eğitim almadan yetişecek çocukların ülkelerine ve ekonomilerine katkıda bulunacak becerilerden yoksun olarak büyüyecek olmalarına da vurgu yapıyor. İnsani yardım çağrılarından eğitimin ez az kaynak bulduğu alan olduğuna dikkat çeken UNICEF, 2015’te insani yardım kuruluşlarının eğitim alanında ihtiyaç duyduğu kaynağın ancak yüzde 31’ini elde ettiğini, fakat bu oranın 10 yıl önce yüzde 66 olduğunu belirtiyor.

OKULA GİTMEYEN ÇOCUK SİLAHLI GRUPLARA ÇEKİLİR

UNICEF Eğitim Bölümü Başkanı Jo Bourne konuyla ilgili şunları söyledi: “Okullar  çocukları çevrelerindeki travma ve fiziksel tehditlere karşı da korur. Çocuklar okula gitmediklerinde istismar, sömürü ve silahlı gruplara çekilme gibi tehlikelere daha açık konuma gelirler.”
Gülseven ÖZKAN

Kaynak: Hürriyet
Anahtar Kelimeler:
çocukOkul ZiliUNICEFDünya

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim