Öğretmen Diyarı

“16 Mart Öğretmen Okullarının Kuruluşu” Üniversitemizde Kutlandı
Üniversitemiz Eğitim Fakültesi tarafından öğretmen okullarının 169. Kuruluş yıldönümü münasebetiyle düzenlenen "16 Mart Öğretmen Okullarının Kuruluşu" kutlama töreni, 16 Mart 2017 Perşembe günü Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda düzenlenen program ile gerçekleştirildi.
 
GRÜ Eğitim Fakültesinden Öğr. Gör. Şenol SANCAK’ın sunumunu yaptığı programın açılış konuşmasını Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat TAŞ yaptı. Öğretmen okullarının geçmişten günümüze geçirdiği evreleri anlatan Murat TAŞ, eğitim fakültelerinin temel misyonun değişen dünyaya uyum sağlayabilen, modern eğitim tekniklerini kuşaklara aktarabilen bireyler yetiştirmek olduğunu söyledi. “Bireylerin geleceğe hazırlanmasında aktif rol oynayacak olan eğitimcilerin temel görevi, kendi fikrini üretebilen bireyler yetiştirmektir” diyen Sayın TAŞ, tüm katılımcılara teşekkür ederek sözlerini bitirdi.
 
Daha sonra söz alan İl Milli Eğitim Müdürü Necati AKKURT konuşmasında, öğretmen okullarının çok eski bir geçmişe, geleneğe sahip olduğundan ve bu güne kadar geçtiği aşamalardan bahsetti. Köy enstitüleri ve öğretmen okulları gibi öğretmen yetiştiren kurumların kapatılarak hepsinin eğitim fakültesi çatısı altında birleştirildiğini belirten Sayın AKKURT, bu sayede profesyonel bir anlayışla öğretmen yetiştirilmeye başlandığını söyledi.
 
Programda kısa bir konuşma yapan Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Mustafa CİN, Tıp Bayramında yaptığı bir konuşmaya atıfta bulunarak “Toplumda insanların önlerinden saygıyla eğildiği 2 meslek vardır. Biri öğretmenlik diğeri de hekimliktir” dedi. Öğretmenlik mesleğinin çok zor ve değerli bir meslek olduğunu, insan yetiştirmenin büyük bir sorumluluk olduğunu belirten Mustafa CİN, bu sebeple bu mesleği seçenleri de tebrik etmek gerektiğini dile getirdi.
 
Öğretmen okullarının zaman içerisinde geçirdiği değişimden bahseden, günümüzde eğitim fakültelerinin öğretmen okullarının yerini aldığını söyleyen Prof. Dr. Mustafa CİN, Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesinin de bu önemli görevle üniversitenin lokomotifi rolünü üstlendiğini, 55 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan fakültenin Türkiye’deki önemli eğitim fakültelerinden birisi olduğunun altını çizdi.
 
Programda üniversitemiz eğitim fakültesinden mezun olan ve özel harekat polisi olarak görev yaptığı esnada bir çatışma sonrasında gazi olan İbrahim YILMAZ’ın, eğitim fakültesi öğrencilerine hitaben konuştuğu videonun gösterimi esnasında salonda duygusal anlar yaşandı.
 
Protokol konuşmalarından sonra kürsüye çıkan ve "Dünden Bugüne Öğretmenlik Mesleği"  başlıklı bir sunum yapan Eğitim Fakültesi akademisyenlerinden Yrd. Doç. Dr. Nazım KURUCA, İslam’ın öğrenmeye ve öğretmeye verdiği değeri anlatarak konuşmasına başladı. İslamiyet’te ilk indirilen vahiy’nin “İkra-oku” olduğunu, hem inanışımızın hem de kültürümüzün bu temeller üzerinden yükseldiğini söyledi.
 
Konuşmasında öğrenme ve öğretme kavramlardaki inceliğine değinen Nazım KURUCA,  Farabi, İbn-i Sina ve Fatih Sultan Mehmet gibi medeniyetimize birçok katkıda bulunmuş şahsiyetlerin hayatlarından kısa kesitlere yer vererek, onların öğretmenliğe verdikleri değerden bahsetti. Cumhuriyetin ilk yıllarında ülkemizde sadece 12.000 öğretmen olduğunu, şuan bu sayının milyonları aştığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Nazım KURUCA, ülkelerin geleceğinin öğretmenlere emanet edildiğini belirterek sözlerini noktaladı.
 
Giresun Üniversitesi Şiir Topluluğu’nun hazırladığı Şiir Dinletisi ile devam eden program, Devlet Konservatuarı Öğretim Elemanları; Öğr. Gör. Serdar ÖZDOĞAN, Öğr. Gör. Ceren DEMİROK ve Öğr. Gör. Bilal DİZDAR’ın hazırladığı Müzik Dinletisi ile sona erdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim