Öğretmen Diyarı

15 Tatil Ne Zaman? Okullar Ne Zaman Kapanacak?

2015-2016 Eğitim Öğretim yılı büyük coşku ve heyecan ile başladı. Kimi öğrenciler ilk kez okulla tanıştı, kimi öğrenciler ise bir üst sınıfa geçmiş olmanın verdiği gurur ve mutluluk ile ders başı yaptı. Henüz ilk yazılı ve sözlü sınavlar başlamamışken, öğrenciler ve veliler özellikle halk dili ile tabir edilen ''15 Tatil''in ne zaman başlayacağını ve okulların ne zaman kapanacağını merak etmeye başladılar. 28 Eylül 2015 tarihinde öğrenciler ve öğretmenler için yorucu bir maraton başladı. Artık 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı 1. Dönem ne zaman bitecek? 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı 2. Dönem ne zaman başlayacak? 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı ne zaman bitecek? Okullar ne zaman kapanacak? 15 tatil ne zaman başlayacak? 15 tatil ne zaman bitecek? gibi sorular gündeme gelmeye başladı. İşte tüm ayrıntısıyla 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı... 


Konuya ilişkin değişikliği önce Başbakan Ahmet Davutoğlu duyurdu. Vatandaşlar çifte heyecan yaşıyor. 24 Eylül 2015 tarihinde Kurban Bayramı'na erişeceğiz. Ardından 28 Eylül 2015 tariginde okullar açılacak. Öğretmenler, öğrencilerine daha güzel bir eğitim verebilmek için canla başla çalışıyor. Herkes, 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman açılacak? Yarıyıl tatili ne zaman? diye merak etti aylarca... 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Öngörülen planlama 14 Eylül'de okulların açılmasıydı ancak 24  Eylül'de yani bir hafta sonra, arifeyi de içine alırsak neredeyse bir hafta  sonra, Kurban Bayramı tatiline giriyoruz. Kurban Bayramı da bu yıl tam hafta  ortasına denk geliyor dolayısıyla bütün bir haftayı etkileyebiliyor. Bu sebeple  turizm şirketlerimizin Kültür ve Turizm Bakanımıza bir başvurusu oldu, özellikle  geri dönüşler ve diğer konular da dahil olmak üzere, Kurban Bayramı sonrasına  eğitim yılının başlaması için. Bu sene turizmde yaşanan daralmalara şubat ayında  tedbir almaya başlamıştık. Hem onlara bir teşvik ama onun kadar önemlisi Kurban  Bayramı'nın da bütün öğrencilerimiz, görevli olan öğretmenlerimiz, başlamış olsa  bir ilden bir ile gidecek olan öğretmenlerimizin de Kurban Bayramı'nı o ulviyet  içinde geçirebilmelerini teminen her iki bakanımıza da dün akşam talimat verdim  ve okulların açılışını 28 Eylül Pazartesi gününe erteledik. Dolayısıyla bütün  vatandaşlarımız huzurla Kurban Bayramı'nı idrak etsinler, yollarda bir göreve  giderken bir de Kurban Bayramı'na dönerken trafik kazası gibi risklerle de kimse  karşılaşmasın." dedi.

Ardından Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından bir açıklama yapıldı.

2015-2016 Eğitim ve Öğretim Yılının Başlangıcına İlişkin Basın Açıklaması

Bakanlığımıza bağlı her derece ve türdeki eğitim ve öğretim kurumlarında 2015 - 2016 Eğitim Öğretim yılının başlangıcı, 14 Eylül 2015 tarihi olarak belirlenmişti.


Ancak öğretmenlerimiz, velilerimiz ve öğrencilerimiz başta olmak üzere, eğitim camiamızın ve turizm sektör temsilcilerinin eğitim ve öğretim yılı başlangıç tarihinin Kurban Bayramı sonrasına ertelenmesine ilişkin yoğun talepleri gündeme alınarak yeni bir çalışma yapılmıştır. 


Yapılan çalışma neticesinde Bakanlığımıza bağlı her derece ve türdeki eğitim öğretim kurumlarında 2015-2016 eğitim öğretim yılının başlangıç tarihi 28 Eylül 2015 olarak değiştirilmiştir. 


Bu kapsamda;


1) Öğretmenlerimiz için 1 Eylül 2015 tarihinde başlayacak olan seminer ve meslekî çalışmalar, öğretmenlerimizin talepleri doğrultusunda istedikleri il ve ilçe müdürlükleri tarafından koordine edilecektir.


2) 14 - 18 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılması gereken eğitim öğretim faaliyetleri dolayısıyla oluşacak boşluk, iş takviminde eğitim öğretim yılının sonuna eklenmiş, ders kesim tarihi 17 Haziran 2016 olarak değiştirilmiştir.

 


3) 21 - 22 ve 23 Eylül 2015 tarihlerinde yapılamayacak dersler için yıl içinde yoğunlaştırılmış telâfi programı uygulanacaktır.


4) Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının beşinci sınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime uyum programları da okulların açıldığı ilk hafta içinde eğitim öğretim süreci ile birlikte gerçekleştirilecektir.


5) Öğretmenlerimizin her eğitim öğretim döneminin başlangıcında aldığı eğitim öğretime hazırlık ödeneğine ilişkin takvimde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Söz konusu ödenek bayram öncesi öğretmenlerimize ödenecektir.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Birinci dönem 22 Ocak 2016 Cuma günü sona erecek. Yarı yıl tatili, 25 Ocak-5 Şubat 2016'da yapılacak. İkinci dönem, 8 Şubat 2016Pazartesi günü başlayacak ve 10 Haziran 2016 Cuma günü sona erecek.

 

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol