Öğretmen Diyarı

1.300 ÖĞRENCİ “MESLEK LİSESİNE” YERLEŞECEK

Seçime sayılı günler kala, partilerin seçim bildirgelerinde “terör” ve “ekonomi” konu başlığı öne çıkıyor.
Anket sonuçlarıyla liderlerin açıklamaları da Türkiye’nin en önemli sorunun  “terör” ve “ekonomi” olduğunu doğruluyor. Hani haksız da değiller.
 
Ama yıllardır yap-boz yöntemiyle yönetilen eğitim ile sık sık değiştirilen sınav sistemini önemseyen yok. Ortaokul mezunlarının liselere, lise mezunlarının üniversitelere yarış atı gibi hazırlanan öğrencilerin mağduriyetlerini gidereceği sözü veren de yok.
 
İktidarın ve muhalefet partilerinin hedefinde, sözcülerinin gündeminde “imam hatipler” var. Sanki eğitim demek “imam hatip” demekmiş, eğitimin “imam hatiplerin sorunlarından” başka sorunu yokmuş gibi.
 
İşte; önce OKS (Ortaöğretim Kurumları Sınavı, ardından SBS (Seviye Belirleme sınavı), son 3 yıldır TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavında yaşanan sıkıntılar, adaletsizler, mağduriyetler.
 
MESLEK LİSESİNE YERLEŞTİRİLECEK
Ortaokul mezunu öğrencilerin girdiği TEOG sınavı sırasında yaşanan skandallar, sınavın sonunda da yaşanıyor.
 
TEOG sınavında yeterli puan alamadığı için istediği Anadolu Lisesine yerleştirilmeyen ya da yanlış tercih yaptığı için örgün öğretim dışında kalan 1.300’ü Kocaeli’de olmak üzere Türkiye genelinde yaklaşık 200 bin öğrenci Açık Lisede okuyacak.
 
Yanlış tercih sonrası TEOG mağduru öğrenci sayısının fazla olması il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in de dikkatini çekmişti.
 
Bayram öncesi sohbet ederken konuyu milli eğitim bakanlığı yetkililerine aktardığını çözüm bulunması için çaba harcadığını söylemişti.
 
Rasim hocanın girişimi sonuç verdi ve önceki güm akşam saatlerinde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla Ortaöğretim Genel Müdürlüğünden gelen yazı, açık liselere yerleştirilen TEOG mağdurlarına umut oldu.
 
Bakanlık, 30. Eylül 2015 tarih ve 9631910 sayılı yazıda, “Örgün öğretim kurumlarında öğrenim görmek isteyen bazı öğrencilerimiz tercih yapmadıkları veya tercih ettikleri uygun herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemedikleri için açık öğretim lisesine yerleştirilmişlerdir… Örgün öğretim kurumlarında öğrenim görmek isteyen bu kapsamdaki öğrenciler için mevcut taban puan ve kontenjan esasına göre 1-7 Ekim tarihleri arasında e-okul sistemi üzerinden boş kontenjan ilan edilen okullara 3 tercih başvurusu alınacak ve yerleştirmeler 9 Ekim tarihinde merkezi yerleştirme ile yapılacak sonuçlar aynı gün ilan edilecektir. Buna rağmen hala herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşmeyen ancak örgün ortaöğretimde öğrenim görmek isteyen öğrenciler taban puan ve kontenjan esasına göre yerleştirilecektir…”
 
Bakanlık, bir şekilde ortaöğretim kurumları yerine açık lisesine yerleştirilen öğrencilerin durumunu bilmesine, TEOG mağdurlarının sorunlarını giderecek yazıyı 30 Eylül’de göndermesine, kayıtların 1 Ekim’de yapılacağını duyurmasına rağmen okulların kontenjanlarını açıklamadı.
 
Uygulama yazısında açıklık bulunmamasına rağmen açık öğretime yerleştirilenlerden örgün öğretime nakledileceklerin öğrencilerden fen ve Anadolu liseleri taban puanları tutanlar bu okullara yerleştirilecek. Anadolu liselerine taban puanları tutmayan öğrencilerin tamamı “MESLEK LİSELERİNİ” tercih edecekler.
 
Ancak öğrencilerin büyük bölümünün merkez meslek liselerini tercih etmeleri halinde kontenjan kadar öğrenci kayıt yaptıracak diğerleri açık liseye yerleştirilecek. Açık lisesi öğrencilerinin devam edebilmesi için meslek liselerinin 34 olan sınıf mevcutları 40’a çıkarılacak.
 
2015 TEOG sınavı sonunda örgün öğretim kurumlarına yerleştirilen öğrenci sayısının 25 bin olduğunu dikkate aldığımızda meslek liselerine yüzde 5 gibi kontenjan verilmesi bekleniyor.
 
                            ***                       ***                       ***
 
TRAMVAY TEMELİ İÇİN “GERİ SAYIM” BAŞLADI
Her seçim öncesi siyasi partilerin vaatlerinin ilk sırasında yer alan ulaşım ve trafik 1 Kasım seçim öncesi yine partilerin gündeminde. Büyükşehir Belediyesi’nin “Tramvay ve Metro” projeleri ise çok tartışıldı.
 
Muhalefetin zaman zaman “ti”ye alan açıklamalarına rağmen tramvay konusunda önemli mesafe alındı. Önce, benim de karşı çıktığım İzmit’in “mobilyası, vizyonu, sembolü” olacak Şahabettin Bilgisu Caddesinden geçecek Sekapark-­Otogar arası 7 kilometrelik güzergah belirlendi.
 
Ardından Başkan Karaosmanoğlu ile açılan ihaleyi 113 milyon 990 bin lira teklif vererek kazanan Gülermak AŞ. Başkan Vekili Necdet Demir arasında imzalanan sözleşme sonrası 550 günlük geri sayım başladı.
 
Otogar arkasında kurulan şantiyenin bulunduğu alanda 19 Ekim’dce temel atılacak. Bu arada Seka Park Bilim Merkezi yakınında pazartesi günü açılacak “Tramvay Tanıtım Standı”nda tramvay ile ilgili yaşanan süreç ziyaretçilere anlatılacak.
 
Tramvay projesi önündeki engellerin Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve ekibinin özverili çalışması sonucu aşılırken “Gebze Metrosu” ile ilgili tanıtım toplantısı da önümüzdeki günlerde önce Gebze’de sonra İzmit’te yapılacak.
 
Uzun süredir üzerinde çalışılan GOSB-Darıca Marmaray İstasyonu arasındaki 10 kilometrelik metro hattının devreye sokulması sonunda Gebze-İstanbul-Marmaray entegre çalışmalarıyla ilgili proje bilgileri kamuoyu ile paylaşılacak.
 
Gebze’de4n İstanbul’a Marmaray ile doğrudan konforlu, güvenli, seri ve ucvuz seyahat edilebileceği anlatılacak.
 
                            ***                       ***                       ***
 
CHP’Lİ AKAR’IN, AHMET HAKAN’A SALDIRANLARDAN NE FARKI VAR!
Hürriyet Gazetesi köşe yazarı ve CNN Türk “Tarafsız Bölge” sunucusu Ahmet Hakan’a yapılan çirkin saldırıyı kınıyor, geçmiş olsun diyorum.
 
Ahmet Hakan’a yapılan saldırıyı fırsat bilerek başta gazeteciler ve meslek kuruluşları olmak üzere herkes “kınama” kuyruğuna girdi. Doğru da yapıyorlar.
 
Hepsinin ortak söylemi, “Bu saldırı basın özgürlüğüne yapılmıştır. Basın ve ifade özgürlüğü kaldırılmak istenmektedir” şeklinde.
 
Basın ve ifade özgürlüğü güvencesiyle yazılarını yazan, haberlerini yapan gazetecilere saldırı Ahmet Hakan da olduğu gibi fiziki olmayabilir.
 
Eleştirilere tahammülü olmayan hoşgörü fakiri siyasiler ve bürokratlar sözle ve mesajla basın mensuplarına saldırabiliyorlar.
 
Örnek mi istiyorsunuz? Alın size, “Basın özgürdür. Bu özgürlük, bilgi edinme, yayma, eleştirme, yorumlama haklarını içerir” yazan Anayasa üzerine yemin eden ama CHP Kocaeli Milletvekili ve 1 Kasım seçimlerinde milletvekili adayı Haydar Akar.
 
Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, her ortamda ve her platformda basın ve fikir özgürlüğünden bahsetmesine, seçim bildirgesine, medya üzerindeki her türlü baskıyı kaldıracağını yazmasına rağmen eleştiriye tahammülü olmayan, hoşgörü fakiri CHP Milletvekili Haydar Akar, 22 Eylül tarihli Mavi Kocaeli Gazetesi manşetinde yer alan “CHP’DE 2 VEKİL SESLERİ” haberinden o kadar çok rahatsız olmuş ki bakın ne yapmış?
 
CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın “basın ve ifade özgürlüğü” konusunda TBMM Başkanlığına önerge verdiği günlerde, CHP Milletvekili Haydar Akar WhatsApp’tan gönderdiği mesajda, “Tek kelimeyle süpersin. Bence durumun hakkında iki olasılık var. Bunlardan birincisi bunadın, ikincisi kinin aklın önüne geçmiş” yazmış!
 
Aklınca gözdağı vermek istemiş, yıldırım partisi ve kendisini eleştirmemi kendisine yakışan bir üslupla anlatmaya çalışmış!
 
CHP Milletvekili Haydar Akar’ın, Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan’a fiziki saldırı da bulunanlardan ne farkı var?

 

mavikocaeli.com.tr

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol