Öğretmen Diyarı

13 Haziran\'da okul yöneticisinin ek ders ücreti

Geçici Görevlendirilecek Yöneticilerin Ek Dersleri

 

MEB'in görevlendirilen yöneticilerin ek ders ücreti ile ilgili olarak yayımladığı bir yazı, 4/4/2014 tarihinde haberleştirilmişti.

 

Bu yazıdaki cümleler aynen şöyle idi.

Ders Ücretlerine ilişkin esasların 10.maddesi yöneticilerle ilgili olup ek ders görevinden sayılan halleri düzenlemektedir. Örneğin müdür, müdür yardımcılarının alacağı ek dersler...

 

16.madde ise görevlendirme olarak çalışacak olan öğretmen ve yöneticilerin ek derslerini düzenliyor.

 

Bahse konu olayda (yani tereddüde düşülen olayda) müdür yardımcısı iken okul müdürü olarak görevlendirilen kişinin ek ders ücretini nasıl alacağına yönelik.

 

Bakanlık görüş yazısında;

 

Toplu sözleşme de göz önüne alınarak;

 

10.maddeye göre mi çok alıyor, 16.maddeye göre mi çok alıyor ona bakın fazla olanı ödeyin diyor.

 

Olayda Anadolu Lisesinde müdür yardımcısı iken Okul Müdürü olarak görevlendirilen kişinin asıl görevi olan müdür yardımcılığından 10.madde gereği 20 saat ücret alması gerekirken, Görevlendirme müdürlük için 16.madde gereği 18 saat ücrete tabidir.

 

Bu durumda; bakanlık tarafından fazla olan yani 20 saat ücret ödenmesi yönünde görüş belirtilmiştir.

 

Yani Anadolu Lisesi müdürlerinin aldığı 25 saat değil, görevlendirme ücreti olan 18 saat değil, asil müdür yardımcılığı ücreti olan 20 saat alacaktır.

 

Görevlendirmede karşılaştırma işgal edilen kadro değil, geçici görev ile asil görev şeklinde olacak yani ders ücretlerine ilişkin esasların 10. ve 16.maddelerine bakılacak. Hangisi fazla ise o ödenecektir.

 

Şimdi gelelim 13 Haziran'a yani tüm yöneticilerin kanun gereği görevlerinin sona ermesine;

 

Bilindiği üzere kanun gereği 13 Haziran 2014 itibariyle 4 yılını dolduran yöneticilerin görev süreleri sona ermektedir. 13 Haziran gününden sonraki ilk mesai günü olan 16 Haziran 2014'te imza yetkileri yoktur. Öğretmenliğe döndürülmüşlerdir.

 

Bu durumda bakanlık ve valilikler;

 

-Ya o güne kadar her kuruma gerekli görevlendirmeleri yapacaklar (ki buna imkansız diyerek iddialı konuşuyoruz...)

 

-Ya da başkası atanıncaya kadar görevinize devam edin şeklinde bir düzenlemeyi 13 Haziran 2014 tarihine kadar yapıp duyuracaklar.

 

-Üçüncü alternatif o kurumda 4 yılını doldurmayan varsa o yöneticiye bırakılacak müdürlük.(Bu akıllara gelmiş midir acaba?...)

 

Bu durumda bu yöneticiler geçici görevli olacaklarına göre ek dersleri nasıl olacak;

 

Bir başkası ya da aynı kişiler valilik onayıyla 4 yıllığına görevlendirilinceye kadar bu yöneticiler öğretmen olduklarından ve geçici görevle yöneticilik yapacaklarından ders ücretlerine ilişkin esasların 16.maddesine tabi olacaklar ve 18 saat ek ders ücreti alacaklardır. Müdür de müdür yardımcısı da aynı ücreti alacaktır. Örneğin Tamgün tam yıl onayı bulunan bir meslek lisesinin Müdürü 4 yılını doldurmuş, başyardımcısı 4 yılını doldurmamışsa; müdür 18 saat ücret alırken başyardımcı, 30 saat ücret alacaktır.

 

MEB Ne Yapmalı?

 

Böyle bir kanunun mecliste olduğunu bilen bir bakanlığın (üstelik kendi süzgeçlerinden geçip hazırlanmışken) kanunun yayımlandığı günün ertesi gün mevzuat düzenlemeleri hazır olmalıydı. Yasa meclisten geçip Cumhurbaşkanı makamına sunulduktan sonra imzaya kadar geçen neredeyse 15 günlük süreçte hazırlık yapılmalıydı. Hadi o olmadı araya seçim girdi kaos, tartışma olmasın, hükümet yıpranmasın istendi o zaman da hazırlık yapılır Nisan'ın ilk günlerinde yayımlanırdı. Ama nafile... Halen hazırlıkların devam ettiği bilgisi geliyor.

 

Amacınız, yolunuz ve niyetiniz belli iken bu karmaşa yanlışlık, bekleme neden? Yoksa daha önce de söylediğimiz gibi Şimdi de 15 Mayıs sendika sayımları mı bekleniyor? Yoksa yöneticiler zaafa uğramasın eğitim öğretim aksamasın diye mi? Merak etmeyin kanun konuşulmaya başladığı anda herkesin gardı düşmüştür. Koltuklar paylaşılmaya, sen gidicisin, sen kalıcısın denilmeye, bize gel sende kal tekliflerine, giderken şunu da yapayım... demeler başladı bile.

 

Bu nedenle MEB'in yapacağı iş;

 

Yöneticilerle ilgili düzenlemeleri bir an önce yayımlamak, görevine son verilecekler için tedbir alıp mağdur etmemek olmalıdır. Çünkü öğretmenliğe dönecek olan yılların yöneticilerine öğretmenlik için boş kadro bulmak da sorun olacaktır. Özellikle bazı alan ve illerde...

 

MEB Okulların kapanmasını bekliyorsa bu yöneticilere yaz tatili de zehir olacak demektir... Görevden alınacaklarsa bari yer değiştirmeler öncesi yapılsın da onlar da istedikleri yerlereöğretmen olarak tayin isteyebilsinler, yaz tatillerini öğretmenler gib i01 Temmuz-01 Eylül arası yapabilsinler...

 

Maksut BALMUK

Öğretmen

Kaynak: Memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol