Öğretmen Diyarı

11.VE 12.SINIFLARIN DERS, NOT VE YAZILILARI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ UYARI
11. ve 12. Sınıflarda Seçmeli Derslerin Not ve Yazılıları İle İlgili Önemli Uyarı 4+4+4 eğitim sisteminin uygulanmaya başlamasıyla seçmeli dersler de değişti.

2012-2013 eğitim-öğretim yılında sadece 9. sınıflarla ilgili seçmeli dersler yayınlamıştı. Yeni sisteme göre 10. 11. ve 12. sınıflarda okutulacak seçmeli derslerin listesi 28 Mart 2013'te yayımlandı.
 
 
Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumlarının 10, 11 ve 12. Sınıflarına Ait Haftalık Ders Çizelgeleri
 
Yeni  sisteme göre seçmeli dersler belirlenirken seçmeli derslerin yazılı ve not sistemi değişti. En önemli değişiklik seçmeli derslerin notlarının ayrı verilecek olmasıydı. Bununla okulsoruilgili madde şöyleydi:
"Dil ve Anlatım, Seçmeli Dil ve Anlatım; Tarih, Seçmeli Tarih ve Matematik, Seçmeli Matematik gibi derslerin değerlendirmeleri Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinin hükümlerine göre ayrı ayrı yapılır. Bu dersler, farklı öğretmenler tarafından okutulabileceği gibi aynı öğretmen tarafından da okutulabilir."
 
Seçmeli dersler ilgili yeni not sisteminin yayınlanmasından sonra bazı idareciler yanlış bir uygulama yaparak 11. ve 12. sınıflarda da seçmeli derslerin yazılılarını ayrı ayrı yaptırıyorlar.  Dolayısıyla da yukarıdaki maddeden yola çıkarak notların da ayrı verileceğini söylemişlerdir. Ancak okulsoruhaftalık ders çizelgeleri açıklama bölümünde en son maddede seçmeli derslerle ilgili yeni not ve yazılı sisteminin 11. ve 12. sınıflarda uygulanamayacağı açıkça belirtilmiştir. İşte ilgili madde:
 
 
2013–2014 eğitim ve öğretim yılında, 11 ve 12. sınıflarda okumakta olan öğrencilere 20.07.2010 tarih ve 76 sayılı Kurul Kararı ile kabul edilen haftalık ders çizelgeleri uygulanacaktır. Ancak bu öğrencilerden sınıf tekrarına kalanlar, tekrarını yaptıkları sınıflarda uygulanan haftalık ders çizelgelerine tabi olacaktır.
 
Sevgili öğretmen ve idareci arkadaşlarımız için yol gösterici olmasını dileriz
 
BURHAN DEMİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim