Öğretmen Diyarı

1155 Lira Zam İçin Kritik Gün

Hakim ve savcı maaşlarına 1155 lira zam yapılacak, disiplin affı getirilecek, silah almada polis hakları verilecek, hukuk fakültesi mezunu olmayanlar, 'sınavsız olarak' hukuk fakültelerinde okuyabilecek.

 

Hükümetin, HSYK seçimleri öncesinde açıkladığı hakim ve savcı maaşlarına zam ile disiplin affı, silah kolaylığı gibi düzenlemeleri içeren kanun teklifi, Çarşamba günü Adalet Komisyonu'nda görüşülmeye başlanacak.

 

YENİ BAŞLAYANA 5.141 LİRA MAAŞ!

 

 

Ak Parti Grubu'nun yasa teklifine göre, Yargıtay ve Danıştay başkanları, başsavcıları, başkanvekilleri, başsavcıvekilleri, daire başkanları, üyeleri ile Adalet Bakanlığı Müsteşarı, ve diğer tüm hakim ve savcı maaşlarına aylık 1.155 lira seyyanen zam yapılacak.

 

Böylece mesleğe yeni başlayan hakim-savcı maaşı 3 bin 986 liradan 5 bin 141 liraya yükselecek.

 

7 bin 310 lira olan birinci sınıf hakim savcı maaşları 8 bin 465 liraya; 7 bin 670 lira olan Yargıtay ve Danıştay üye maaşları da 8 bin 825 liraya çıkacak.

 

Yargıtay, Danıştay, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile Danıştay Başsavcısı maaşları ise yaklaşık 9 bin 400 liradan 10 bin 550 liraya yükselecek.

 

DİSİPLİN AFFI

 

 

14 Aralık 2005 ile 1 Eylül 2013 tarihleri arasında hakim ve savcılar hakkında, işlenmiş eylemler sebebiyle verilen uyarma, aylıktan kesme, kınama ve kademe ilerlemesini durdurma cezaları affedilecek. Devam eden inceleme, soruşturma ve kovuşturmalar işlemden kaldırılacak.

 

YAŞ ŞARTI

 

 

Halen hakim ve savcı adayı olabilmek için "giriş sınavının yapıldığı tarih itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak" gerekiyor. Teklif ile bu hüküm; "Giriş sınavının yapıldığı yılın 1 Ocak'ı itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak" şeklinde değiştiriliyor.

 

HUKUK FAKÜLTESİNE SINAVSIZ GİRİŞ HAKKI

 

Hukuk fakültesi mezunu olmayan idari yargı hakim ve savcıları ile Danıştay üyelerine devlet ve vakıf üniversitelerinde 'sınavsız hukuk fakültesi' okuma olanağı veriliyor. Bu sayede fark derslerini vererek, emeklilik sonrası avukatlık yapma olanağı sağlanmış oluyor.

 

SİLAHTA POLİS HAKLARI

 

Teklifin gerekçesinde hakim ve savcıların görevlerinin niteliği itibariyle pek çok tehdit ve tehlikeye açık oldukları, zaman zaman silahlı saldırı sonucu hayatlarını kaybettikleri ya da yaralandıkları belirtiliyor. Bu nedenle hakim ve savcılara, silah alma ve edinmede emniyet mensuplarının hakları tanınıyor. Aldıkları silahlar ile ilgili muameleler her türlü vergi, resim, harç ve resmi kuruluşlara ait ardiye ücretinden muaf tutuluyor.

 

SAVCISIZ DURUŞMA

 

Savcıların soruşturma işlemlerini daha etkin ve süratli yerine getirebilmeleri için 1 Eylül 2019'a kadar Asliye Ceza Mahkemelerindeki duruşmalara savcılar katılmayacak. Ancak, verilen kararlara karşı itiraz veya temyiz yoluna başvurabilmesi için dosya Başsavcılığa gönderilecek. 

HÜRRİYET

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol