Öğretmen Diyarı

11. Sınıflar Üniversite Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalı?

Üniversite Sınavlarına Nasıl Hazırlanılır?
Bu yazıyı okuduğuna göre demek ki işin ciddiyetinin farkındasın ve kararlısın. Muhtemelen az da olsa stres ve endişe de vardır sende. Ama hiç üzülme tadında olunca bunlar güzel şeyler!

Şimdiden YGS-LYS hazırlığına başlamanın kararını verdiysen ve bunu önemsiyorsan sen de bizdensin ve inanıyorum ki başaracaksın. Bu yazıyı okuduktan sonra, geriye sadece tavsiyeleri uygulamak ve başarın için sabretmek kalıyor.

11.sınıfta demek;

Kimine göre ‘’kaygı’’

Kimine göre ‘’rahatlık’’

Kimine göre ‘’sınava daha çok var’’

Kimine göre ‘’bu sene ne yapmalıyım’’

Kimine göre ‘’artık çalışma vakti geldi’’

Kimine göre de ‘’seneye sınav nasıl olacak’’ endişesinde olmak demek.

Kısacası 11.sınıf ‘’Sınav yok ama stresi var!’’ demek.

Geçmişe Dönüş

8. sınıfta sınava hazırlık yaptığın için yoruldun ve 9. sınıfta pek çalışmadın. Haliyle başarın biraz düştü. 10. sınıfa geldiğinde ne olacağım ne yapacağım diye bol bol düşündün ama sadece düşündün. 11. sınıf oldun ama şimdi de  geçmiş yıllara dövünüp gelecek yılın kaygısını yaşıyorsun. İşte arafta olmak tam da budur.

Geleceğe Bakış

-Seneye nolacak?

-Umarım konular yetişir.

-Vay arkadaş bu zaman ne kadar çabuk geçti böyle!

-Ben şimdi üniversite hazırlık öğrencisi miyim değil miyim?

İşte bu cümleler seni yiyip bitiriyor değil mi?

O zaman yapmamız gerekenleri konuşmaya başlayalım.

Öncelikle şu konuda anlaşalım: Kalan süreyi doğru değerlendirmek için kesin kararını verdin mi? Evet hocam ayıpsın diyorsan hemen eline kağıdını ve kalemimi al ve planlamaya başla.

Planlama

1- 9 ve 10. sınıf konularını halledeceksin (YGS çalışma)

2- 11. sınıf üniversite hazırlık programını yapıacaksın (LYS çalışma)

3- Okul derslerini halledeceksin (Okul başarısı-Diploma notu için çalışma)

4- Panik yapmayacaksın ve kendine güveneceksin (Psikolojik çalışma)

Bu planlamayı yapar ve buna göre çalışırsan hem bu yılı hem de geçmiş yılları halletmiş olursun ve 12.sınıfın da temelini sağlam hale getirirsin. Ama bak bunları yapmak için erteleme. Seneye deme, yaza deme,haftaya deme, pazartesi gününe deme! Kısacası ERTELEME!!!

Üniversite Yolculuğu

Üniversite yolculuğu ciddi bir hazırlık süreci gerektirir. Hazırlık 9. sınıfta başlamalı ama çoğu öğrencinin son sınıfa bıraktığı yerde senin şu anda bile buna karar vermen büyük bir aşama. Öncelikle planlama yapmalısın eğer yaptıysan bunu sürdürmelisin. Planın YGS ve LYS diye 2 ayrı başlık altında olmalı. Yani YGS ve LYS aynı anda gitmeli. Örnek vermek gerekirse haftanın belli günlerini YGS ve LYS günleri diye ayırabilirsin. Planlamayı bu şekilde yaparsan hem kafan rahat olur hem de işlerini aksatmadan bitirirsin. Aynı zamanda bu yılın derslerini de unutma. Çünkü 30-60 arasında bir okul başarı puanına sahip olacaksın. Puan ve sıralamada büyük etkiye sahip olacak bu puanı da yüksek tutmaya özen göster. Okul dersleri için günü gününe yapacağın 1-2 saatlik çalışma bile seni rahatlatır. Aynı zamanda okul dersleriyle ilgili yapacağın çalışma LYS çalışması demektir.

Psikolojik Boyut

Bu işin psikolojik boyutu da çok önemlidir arkadaşım, unutma! Kendimize güvenmiyorsak, olacağına inanmıyorsak boşa kürek çekmeyelim ama değil mi? Bunu çok önemsiyorum. Başarmak, inanmakla başlar.

Sınav Sistemi-2017 YGS

2017 YGS ile ilgili kesinleşmiş bir değişiklik yok, yani sınav sistemi hali hazırda devam edecek gibi görünüyor. Hedefini ya da hedeflerini bu yıl belirlemeni tavsiye ederim. Eğer bunu belirlersen işini kolaylaştırmış olursun. Nasıl mı? Hedefin diyelim ki Tıp Fakültesi olsun. Tıp , Eczacılık, Diş Hekimliği gibi sağlık bölümleri hangi puan türünden alıyor? MF-3 puan türünden alıyor. Yani sen şimdiden YGS için Fen Bilimleri testini LYS için de özellikle Biyoloji dersini markaja alacaksın. Çünkü MF-3 puan türünden yüksek puan alabilmenin yolu budur. Ya da hedefin Hukuk, Pdr, Psikoloji olsun. O zaman da TM-3 puan türünden hazırlanıyorsun demektir. Bu durumda senin için en önemli test YGS de Türkçe testi olurken LYS’de de Edebiyat dersi olacaktır. Bu şekilde planlayarak eğer hedefe yönelik çalışırsanız hem başarıya ulaşmak kolaylaşır hem de dağınık çalışmamış olursunuz.

Sonuç

Bu sene 11.sınıfız ve işin farkındayız. Hedeflerimize ulaşmak için çalışmalıyız. 12.sınıfta zorlanmamak ve tüm konuları halledebilmek adına bu yılın sonuna kadar geri kalan zamanda planlamamızı yapmalı ve uygulamalıyız. Eğitim Uzmanı-Öğrenci Koçu Murat AYDIN Twitter: @murataydin52

Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol