Öğretmen Diyarı

100 Öğretmenden 52’si Alan Dışında Görev Yapıyor

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Akyol, 2013 yılında yapılan ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile de paylaşılan bir araştırmaya göre çalışan 100 öğretmenden 52’sinin alan dışında görev yaptığını belirtti. Hayati Akyol, bu sonucunda cumhuriyet döneminin öğretmen yetiştirme politikasının iflas ettiğinin göstergesi olduğunu kaydetti.


Antalya’da gerçekleştirilen bir toplantıya katılan Akyol, kendi üniversitesindeki bazı öğretim elemanlarının isim değiştirerek Ankara’daki dershanelerde görev yaptığı itirafında da bulundu.


Atatürk Araştırma Merkezi (ATAM) ve Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Eğitimde Kademeler Arası Geçiş ve Yeni Modeller Uluslar arası Kongresi’ Antalya’da başladı. Afganistan, Azerbaycan, ABD ve ülke genelinden 130 akademisyenin katıldığı ve 76 bildirinin sunulacağı toplantıda konuşan Gazi Eğitim Fakültesi Dekanı Hayati Akyol’un sözleri dikkat çekti. Kademeli geçişler, dershaneler ve sınav sitemi üzerinde durulacak kongrenin açılışında söz alan Akyol, eğitimdeki yanlışlardan birinin, kişi istemese de onu zorla üniversiteye göndermeye çalışmak olduğunu söyledi. Akyol, “Biz de şöyle bir sıkıntı var: Herkesi üniversiteye getirmek. Gelmek istemiyor. Bu adama bir takım beceriler kazandırırsanız. Kendi kendini idare edebilecek bir düzeyde mesleki olarak, ilgi duyduğu alanlarda. Üniversiteye gelmek, devam etmek istemiyor ama biz çocuklarımızı zorla üniversiteye getirmek için çalışıyoruz. Sonuç 1,8 milyondan fazla çocuğumuz üniversite sınavına giriyor ama çoğu dışarıda kalıyor. Yerleştirilenlerin çoğu da nitelik açısından tartışmaya açık.” Aksoy, bu sorunun mesleki eğitimin yeniden yapılandırılması üniversiteye gitmek istemeyenlere beceri kazandırarak meslek hayatına atılmalarının sağlanmasıyla aşılabileceğini savundu.


CİHAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol