Öğretmen Diyarı

100 Bin Öğretmen Ataması için el ele..

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı her yıl Ağustos ayında öğretmen ataması yapmaktadır. 2012 yılında olduğu gibi nadiren Şubat ataması da yapılmaktadır.


 Bir zamanların gözde mesleklerinden olan öğretmenlik son 10 yılda çok irtifa ve itibar kaybetti. Ataması yapılmayan öğretmen sayısı günümüz itibariyle 250 Bini aştı. Halen Eğitim Fakültelerinde okumaya devam eden binlerce öğrenci bulunmaktadır.

 

 Gerek MEB'e gerek YÖK'e gerekse de ÖSYM'ye 'Madem atayamıyorsunuz, eğitim fakültelerine neden öğrenci alıyorsunuz?' diye defaatle sorduk ve cevap alamadık. YÖK'e bilgi edinme kanunu kapsamında bu soruyu tam 51 gün önce sorduk, hala cevap bekliyoruz. Bu konuda küçük bir gelişme oldu. Geçtiğimiz yıl Eğitim Fakültelerinde bazı branşların ikinci öğretim programı kapatıldı. Örneğin Sınıf Öğretmenliği branşından 2014 yılında mezun olacak öğrenci sayısı 10 Bin 500 iken bu sayı 2015'te 6 Binlere kadar düşüyor. Ama bu sayı bile şu an için çok çok fazla. Buna benzer istatistiksel rakamlar birçok branşta sorun olarak karşımıza çıkıyor.


 Geçtiğimiz günlerde Şubat'ta 10 Bin öğretmen ataması yapılacağı, Ak Parti Giresun Milletvekili Nurettin Canikli tarafından duyurulmuş, bu haber için 2 gün sonra Milli Eğitim Bakanı 'Şu an için böyle bir çalışmamız yok.' açıklaması yapmıştı. Açıklamayı yaparken öğretmen atamalarının Başbakanlık, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olmak üzere dört merci tarafından koordineli olarak yürütüldüğünü açıklamıştı. Bakan Avcı bir nevi 'Ben buna tek başıma karar veremem.' demeye getirmişti.


 Sayın Recep Tayyip Erdoğan,

 Sayın Nabi Avcı,

 Sayın Mehmet Şimşek,

 Sayın Faruk Çelik,


 250 Bin öğretmen atama beklerken bu duruma sessiz mi kalacaksınız? Biz diplomasını alan bütün öğretmenlerin atanması gerektiğini düşünüyoruz. Gelişen devletler arasında yer alıyoruz. Ekonomimizin her açıklamanızda iyiye gittiğini söylüyorsunuz. Lütfen öğretmenleri de düşünün!


 Bu bağlamda Şubat ayında en az 30 Bin, Ağustos ayında ise en az 70 bin öğretmenin ataması yapılmalıdır. Bu atamalar 'Eğitim' kavramı ile inşa edilmeli, siyaset ile yürütülmemelidir. Taşra, ilçe, il bazında öğretmen norm açıkları belirlenmeli, adaletli bir alım yapılmalıdır. Öğretmenlikte taban puan uygulaması olmalıdır. Belirlenen taban puan bu yıl olduğu gibi aşağıya çekilmemeli, belirlenen şartlar kararlılıkla uygulanmalı, siyasi söylemlere ve ricalara bu iş alet edilmemelidir.


 Biz geçmişte -ataması yapılmış-yapılmamış- bütün öğretmenlerimizin yanında olduk. Bugün de olmaya devam ediyoruz, yarın da olacağız. Sessiz yığınların sesi olmak için elimizden geleni yapacağız.


 Eğitime ve eğitimciye gönül vermiş tüm yurttaşlar adına...

 

Melih Öztürk

 

personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim