Öğretmen Diyarı

100 Bin Bilgisayar Bölümü Mezunu Atama Bekliyor

2014 KPSS’ye Ön lisans düzeyinden girmiş 776 bin kişi arasında KPSS genel sıralama bazında en başarılı bölümler arasında en üst seviyelerde görülen Ön lisans -Bilgisayar mezunları aldıkları yüksek puanlara rağmen atanamamaktan yakınıyorlar. 2014 yılının son merkezi ataması olan 2014/2 atamalarında da tüm bilgisayar bölümlerine 99 adet kadro verilmesi adaylarda hayal kırıklığı yaratmıştı.

 

Ön lisans bilgisayar mezunları 2 ay gibi bir sürede Halk Eğitim gibi kurumlardan alınan Bilgisayar İşletmenliği Sertifikası ile mezun oldukları bilgisayar bölümlerinin bir tutulmasının haksızlık olduğunu düşünüyorlar. 2 yıl boyunca okuyup diplomalarına kavuşan bilgisayar mezunları, 2 ay gibi bir sürenin bu işin yetkinliğini kazanmada çok kısa bir süre olduğunu savunuyorlar. Bilgisayar bölümü mezunları ayrıca sadece teknolojik gelişmelerin çok sık olduğu bu devirde bilgisayarı kullanmanın yetmediğini gerektiğinde programsal, donanımsal vb. arızalarının da giderilmesi gerektiğini ve bu konuda kendilerinin mezun oldukları bölümlerde eğitim aldıklarını belirtiyorlar

 

Merkezi atama ile alınan Bilgisayar işletmeni, VHKİ gibi unvanların bilgisayar sertifikası olan 3001 koduna değil, bu görevin okulunda 2 yıl okuyarak mezun olmuş 3246-3247-3248-3249-3253 bölüm kodlu bilgisayar bölümlerinden alınmasını istemektedirler. Programcı, Tekniker gibi unvanlarında kendi bölümlerinden alınmasını isteyen Önlisans bilgisayar bölümü mezunları yüksek puanlarla açıkta kalmak istemediklerini belirtiyorlar.

 

Kadro isteklerini sosyal paylaşım sitelerinden de dile getiren Önlisans bilgisayar bölümü mezunları 2014 yılı son atamasında kendilerine açılan 99 adet kadronun 2015 yılındaki merkezi atamalarda 3 bin kadro verilerek telafi edilmesini istiyorlar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol