Öğretmen Diyarı

10. Sınıflarda da Felsefe Dersi Okutulacak
Hürriyet gazetesi 20 alana 2023’e kadar atama yapılmayacağına dair bir haber yayımlamış, söz konusu haberde 7489 Felsefe öğretmeninden 1594’ünün norm fazlası olduğu ifade edilmektedir. Kamupersoneli.net olarak bizler de Felsefe öğretmenlerinin norm ve ders durumlarını değerlendirmiştik.

10 Şubat’ta “Felsefe Öğretmenleri Mi Fazlalık Yoksa Felsefe Dersi Mi Az? şeklinde bir haber yayımlamıştık. Felsefe grubu derslerinin zorunlu olmadığını ve ders azlığından Felsefe öğretmenlerinin norm fazlası olduğunu yazmıştık. Haberimiz için TIKLAYIN.

10.Sınıflara Felsefe Dersi Geliyor

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş; “Felsefe dersini 11’de veriyorduk. 10’uncu sınıfta da olacak. 10 ve 11’de bu dersleri felsefe öğretmeni verecek. Bir ders koyduğunuz zaman öğretmen ihtiyacını da düşünmek gerekiyor. Bu dengeleri göz önünde bulundurarak çözüm üretmeye çalışmak lazım. Öğrencilerimize bilgi ve duygularını uygun ifade etme becerisini, tutum davranışını kazandırmaya ve bunlar arasında denge gözetmeye çalışıyoruz.” şeklinde açıklama yaparak Felsefe öğretmenlerinin norm fazlası olma durumunu önleyeceklerini dile getirmiş oldu.

KAMUPERSONELİ.NET DEĞERLENDİRMESİ:


 
1- 10.sınıflarda Felsefe dersi zorunlu ders kapsamında okutulursa tüm liselerde felsefe öğretmenlerinin girebileceği ders sayısı artmış olacaktır. Yani 10 bin 549 lisenin hepsinde de felsefe öğretmeni normu açılma durumu ortaya çıkacaktır. Bu da felsefe öğretmeni atamalarını biraz da olsa olumlu etkileyecektir. 10.sınıf sayısı daha çok okullarda felsefe öğretmenlerine daha çok ders çıkmış olacaktır.

2- Eğer 10.sınıflardaki Felsefe dersi zorunlu değil de seçmeli ders olarak okutulursa çok bir anlam ifade etmeyecektir diye düşünüyoruz. Zaten Felsefe grubu öğretmenlerinin girebileceği seçmeli dersler vardır. Bilgi Kuramı, Demokrasi ve İnsan Hakları, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık gibi. Bu derslerden herhangi birinin zorunlu ders kapsamı alınması da felsefe öğretmenlerini norm ve atama yönünden rahatlatabilir.

ZEKİ KARA / KAMUPERSONELİ.NET 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim