Öğretmen Diyarı

10 milyon emekli isyanda: Ayrım kalksın!

Emekliler Ocak ayını bekliyor. emur emeklileri zam alacak. İşçi ve Bağ- Kur'lular ise enflasyon farkı. Emekliler ayrım kalksın istiyor.

 

10 milyondan fazla emekli için yıl içinde 2 ayönem kazanıyor. Bunlardan birisi Temmuz diğeri ise Ocak. Bu 2 ayda emeklilerinmaaşlarında artışlar yaşanıyor. Bu artışlardanmemur emeklileri daha fazla yararlanırken, işçive Bağ-Kur emeklilerinin zamları enflasyona bağlı kalıyor. Memur emeklileri ise toplu sözleşmelerde ortaya çıkan zam oranlarından diğer memurlarla birlikte yararlanıyor. Üstüne de oluşursa enflasyon farkını alıyor. Fakat işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin böyle bir şansı bulunmuyor. Çıkan 6 aylık enflasyon kadar zam alabiliyorlar. Oysa 2008'de yapılan reform ile tüm kurumlar Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleştirildi. Buna rağmen hala hem emeklilik şartlarında hem de zamların belirlenmesinde farklılıklar uygulanmaya devam ediyor. Bağ- Kur'lular daha geç emekli olurken, daha az maaş alıyor. Memur emeklileri farklı statüde değerlendiriliyor.

 

ÇAĞRIDA BULUNDULAR

 

İşçi ve Bağ-Kur emeklileri bu ayrımın kaldırılarak 10 milyon emeklinin aynı anda toplu sözleşmeye girmesi gerektiğini belirtiyor. Emekliler, "Madem aynı çatı altında birleştik neden ayrım yapılıyor? Ocak 2015'te biz de memur emeklileri ile birlikte aynı zam oranlarını alalım. Bu adaletsizlik ortadan kalksın" dediler.

 

takvim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim