Öğretmen Diyarı

10 Kasım’da bayrak töreni nasıl yapılır?

10 Kasım’da okulların tören alanında direğe çekili bayrağın yarıya indirilmesi:

Madde 12 – (1) 10 Kasım’da Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05 de törene katılanlar siren veya boru sesi eşliğinde 2 (iki) dakikalık saygı duruşunda bulunur. Olanaklı olması halinde bir öğrenci tarafından boru ile saygı duruşunun başlama ve bitiminde “ Ti “ işareti verilir.

 

10 Kasım’da zorunlu nedenlerle tören bayrağı ile tören yapılması:

Madde 13- Okullarda, sabit bayrak direği veya direklerinin yer aldığı tören alanında, hava şartlarının uygun olmaması veya alanın yetersizliği nedeniyle bu alanda yapılamayan törenler seyyar direğe çekili bayrakla salon, koridor gibi kapalı mekan veya uygun bir alanda yapılacaktır. Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05 de törene katılanlar siren veya boru sesi eşliğinde veya komutla 2 (iki) dakikalık saygı duruşunda bulunur. Olanaklı olması halinde bir öğrenci tarafından boru ile saygı duruşunun başlama ve bitiminde “ Ti “ işareti verilir. 2 (iki) dakikalık saygı duruşunun bitiminde başlayan İstiklal Marşı eşliğinde okul binasının önündeki direk veya direklerde çekili duran bayraklar ağır ağır yarıya indirilerek sabitlenir.

 

Bayrağın sürekli çekili olmadığı Cumhuriyet alanlarında 10 Kasım’da yapılan anma ve bayrak törenleri:

Madde 14- Atatürk heykel veya büstlerine çelenk sunmanın bitiminde Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05 de törene katılanlar siren veya boru sesi ya da komutla 2 (iki) dakikalık saygı duruşunda bulunulur. Olanaklı olması halinde boru ile saygı duruşunun başlama ve bitiminde “ Ti “ işareti verilir. Saygı duruşunun bitiminde başlayan İstiklal Marşı eşliğinde bayrak direğinin dibinde çekilmek için hazır bekletilen bayrak hızlı şekilde tepeye kadar çekildikten sonra İstiklal Marşının ikinci kıtasıyla birlikte ağır ağır direğin yarısına indirilerek sabitlenir.

 

10 Kasım Atatürk’ü anma törenlerinde heykel veya büstlerindeki meşalelerin yakılması:

Madde 15- (1) İstiklal Marşı bitiminde Atatürk büstünün sağ ve sol yanında önceden hazırlanmış bulunan meşaleler tutuşturulur. Bu meşalelerin yanma süresi okul müdürlüğü tarafından belirlenir.

 

10 Kasım‘da yarıya indirilen bayrağın tekrar tepeye çekilmesi:

Madde 16- (1) 10 Kasım’da ulusal yas belirtisi olarak direğin yarısına kadar indirilen bayrak gün batımında görevli tarafından törensiz olarak tekrar tepeye çekilir.

 

10 Kasım’da saygı nöbeti:

Madde 17 – (1) Bayrağın yarıya çekilmesi ve İstiklâl Marşının tamamlanmasını takiben müdür veya müdür yardımcısının denetim ve gözetiminde ikişer kişilik öğrenci grupları tarafından, karma okullarda bu öğrencilerden biri kız diğeri erkek öğrenci olacak şekilde okul müdürlüğünce belirlenecek süre içerisinde, Atatürk büstünün sağ ve sol yanında saygı nöbeti tutulur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim