Öğretmen Diyarı

1. ve 2. Sınıf Öğrencilerine Yazılım Dersi

Teknolojinin ve bilgisayarın hayatımızın en önemli parçası olduğu çağda yaşıyoruz. Bu konuda çocuklar yetişkinlerden çok daha önde ilerliyor. ancak çocuklarımıza bilgisayar dünyasında geliştirici olarak yer almalarını sağlayacak ortamı oluşturmalıyız. İngiltere bu konuda önemli bir adım attı. Önümüzdeki yıldan itibaren ilkokullarda yazılım dersi verilecek.

Önümüzdeki bir yıl içinde İngiltere dünya çapında 1. ve 2. sınıf düzeyindeki çocuklara bilgisayar programcılığı dersleri veren ilk ülke olacak. Çocuklar okul hayatına başladıkları 5 yaşından liseyi bitirecekleri 16 yaşına kadar aralıksız bilgisayar programlama dersleri alacaklar.

 

İlk aşamada çocuklar basit programlar yazmayı, yazdıkları programlardaki hataları ayıklamayı ve “teknolojiyi güvenli ve saygılı kullanmayı” öğrenecekler. Algoritmaları, bu algoritmaların dijital aygıtlarda programlara uyarlanmasını ve bu programların net komutlarla çalıştığını da öğrenecekler.

 

İkinci önemli aşamada ise, öğrenciler belirli amaçlara yönelik programlar tasarlamayı ve yazmayı öğrenecekler. Bu programların bir kısmı fiziksel olarak hareket ettirilebilen araçlar için olacak. Öğrenmeleri gereken bir başka şey de bilgisayar ağları ve algoritmalardaki hataları ayıklayıp düzeltmek için algoritmaları anlamak olacak.

 

Öğrenciler ikinci sınıfa geçtiklerinde, üçüncü aşama başlayacak. Öğrenciler programcılığın mantığını kavramalarını sağlayacak olan Boolean mantık sistemini öğrenecek. Farklı yazılım ve donanım elementlerinin nasıl bir sistem oluşturduğunu ve birbirleriyle nasıl iletişim kurduklarını anlayacak.

 

Dördüncü aşama daha serbest. Ders içeriği öğretmenin bilgisi ve öğrencilerin ilgi alanlarına göre daha özgürce biçimlenecek. Bu aşamadan itibaren öğrenciler ilgi alanlarına gelecekteki kariyerlerini şekillendirmeye başlayacak.

 

Bu bir evrim değil. Bilgisayar eğitiminde devasa bir devrim. Şimdiye kadar bilgisayar eğitim dendiğinde akla büyük oranda Microsoft Office programlarının öğretilmesi geliyordu. Şu anda İlgiltere bu alanda gerçek bir devrim gerçekleştiriyor. Garip olansa, kimsenin bunun farkında olmaması.

 

2014-15 müfredatı Temmuz ayında Eğitim Bakanı Michael Gove tarafından açıklandı. Michael Gove “İlk defa çocuklar program yazmayı öğrenecek. Bu durum eğitimde seviyemizi yükseltecek ve bizi uluslararası ölçekte daha rekabetçi kılacaktır.

 

O zamandan beri Milli Eğitim Bakanlığı ve Okulda Bilgisayar Programcılığı (CAS) grubu CodeCademy gibi pek çok kuruluşla birlikte İngiltere’de pilot okullardaki öğretmen ve öğrencilere kaynak sağlamak üzere çalışıyor. Pyton, PHP, JavaScript, Ruby gibi program dilleri için ücretsiz eğitimler veriliyor.

 

 

 

kaynak:eğitimpedia

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol