Öğretmen Diyarı

1 milyon mezunu işsiz yapacaklar


Dershanelerin kapanmasıyla üniversite hayalleri yarım kalan 1 milyonu aşkın mezun geçim derdine düştü. TESK Başkanı Bendevi Palandöken,  eğitim sisteminin yeni işsizler getirdiğini söyledi. 18 yaşını dolduran veya liseden mezun olanların genel sağlık sigortasından ücretsiz yararlanamadığını hatırlatan CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı da bu uygulamanın değiştirilmesini istedi.

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, dershanelerin kapatılmasıyla birlikte eğitim dışına itilen 1 milyonu aşkın mezun öğrencinin geçim derdine düştüğünü açıkladı. Gençlerin işsiz kalmamak için çareler aradığını vurgulayan Palandöken, “Şimdi tehlikede olan 1 milyonu aşkın lise mezunu genç var. Bunlardan bu yıl üniversiteyi kazanma umudu olmayanların iş baktığını duyuyoruz. Ancak sigortasız işçi çalıştırmak yasak olduğu ve ekonomi durgun olduğu için kimse yeni eleman almıyor” dedi.

 

SİSTEMİN KURBANI OLDULAR

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 3.2 milyona ulaşan işsizlerin yüzde 20’si 18-24 yaş arasındaki gençlerden oluşuyor. TESK Başkanı Palandöken, 720 bin kişilik genç işsizler ordusuna 1 milyon gencin daha eklenmesi halinde durumun daha da vahim hale geleceği uyarısında bulundu. 

 

Başkan Palandöken, “Gençlerimizin çoğu düz lise dediğimiz liselerden mezun. Bu kişilerin tek istedikleri şey üniversiteyi kazanmak. Çünkü başka şansları yok” diye konuştu.

 

BİRKAÇ YIL ŞANS TANISINLAR

 

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, eğitim sistemindeki yanlışların faturasının çok ağır olduğuna dikkat çekti. Liseyi bitiren binlerce gencin Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanamadığını dile getirdi. Mevzuatta değişiklik yapılması gerektiğinin altını çizdi.

 

CHP’li Atıcı, “Çocuklar okurken sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanıyorlar. Ancak mezun olduktan sonra üniversiteye kadar geçen zaman diliminde büyük bir sıkıntı yaşanıyor. Bu çocuklara birkaç yıl şans tanınması lazım. Tek yapılması gereken şey  ‘Mezun olan öğrenciden üniversiteyi kazanıncaya kadar genel sağlık sigortası prim alınmayacaktır’ denilmesi ve bunun yazılması. Zaten yükseköğretimde de ödenmiyor” açıklamasını yaptı.

 

Aytuğ Atıcı, konuyla ilgili çalışma yapacaklarını dile getirdi.

 

Ufuk Sağlık- Sen Genel Başkanı Adnan Bayraktar, bu durumun ebeveynlerin belini büktüğünü aktardı. Bayraktar, “Çocuklar mezun olasıya kadar 18 yaşına giriyorlar. Üniversiteyi de kazanamayınca geliyor genel sağlık sigortası borçları. Yeni mezun olan ve işi olmayan nasıl ödesin. Olan anne babaya oluyor. Bu kişilere biraz zaman tanınması lazım” diye konuştu.  Bayraktar genel sağlık sigortası için yaptırılması gereken gelir testinin 30 Eylül’e kadar uzatıldığını da hatırlattı.


Kaynak: Fatma EREN - MİLLET GAZETESİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol