Öğretmen Diyarı

Yetiştirme Kursu Ücretlerinde Artış

Eğitim Bir Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı twiter hesabından yaptığı açıklamada Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görevlendirilecek öğretmenlere ödenen ücretin yetersiz olduğunu bu nedenle ek ders ücretinin artırımlı ödenmesini istedi. Bunun için 657 Devlet Memurları Kanunun 176. Maddesinde ve Ek Ders Esaslarında değişiklik yapılmasını istediklerini söyledi.

 

Ramazan Çakırcı'nın twiter hesabından yaptığı açıklama şöyle; “Dershanelerin kapatılması sürecinin sağlıklı yürümesi ve eğitimde yaşanması muhtemel fırsat eşitsizliğinin önüne geçilmesi için MEB, Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesin yayınlamıştı.

 

Bu yönergeye göre açılan kurslarda görevlendirilecek öğretmen ve yöneticilere ödenecek ücretin yetersiz olduğunu MEB ve MB yetkililerine iletmiştik.

 

Bu kurslarda öğretmen ve yöneticilerin görev alması için ders ücretlerin cazip hale gelmesi gerekir.

 

Bu amaçla 657 S. DMK 176. maddesinin 2. paragrafında eğitimi destekleme ve yetiştirme kurslarında görevlendirilen öğretmen ve yöneticilerin ücretlerinin %100 daha fazla ücret ödenir şeklinde bir değişiklik yapılmalıdır.

 

Ayrıca yöneticilere Ek Ders Esaslarının 8. Maddesinin 3 fıkrası değiştirilerek cumartesi, pazar günleri görevlendirilen yöneticilere her gün için 5 saat ek ders ücreti ödenmelidir.

 

Ayrıca yöneticilere, Ek Ders Esaslarının 8. Maddesinin 3. fıkrası değiştirilerek Cumartesi, pazar günleri görevlendirilen yöneticilere her gün için 5 saat ek ders ücreti ödenmelidir.

 

Anayasadaki “angarya yasaktır” hükmü gereği bu kapsamda görevlendirilen hizmetlilere de mesai ücreti verilmelidir.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim