Öğretmen Diyarı

Yavuz, Normlar Hergün Güncelleniyor

 Bakanlığın uyguladığı yeni norm güncelleme sistemi ile ilgili birçok şey söylenebilir. Ancak iş o aşamayı çoktan geçmiş durumda. Şu anda, okul idarecileri bir an önce yeni sistemi kavrayıp hemöğretmenlerin mağdur olmasının önüne geçmeli hem de mevcut eğitim kadrosunu en verimli şekilde yeni öğretim yılına hazırlamalıdırlar.

Burada en önemli bilgi şudur:“Okulların normları, belli işlem basamaklarından geçerek artık her güngüncelleniyor. Eskiden olduğu gibi genel norm güncellemesi, yılda bir defa Ekim ayında yapılacak. Normu etkileyen; sınıf/şube açma/kapama, norm artma/azalma, yeni bölüm açma/kapama, ikili/tekli eğitime geçme… gibi durumlar, kaymakam/vali onayına bağlanıp, ilçe/il üzerinden, gerekli evrak ek-5 ne varsa bakanlığa gönderilerek norm her an güncellenebiliyor.”

Bu sistem, günümüz yönetim anlayışına ne kadar uygundur? Neden bu kadar bürokratik işleme ve merkezileşmeye ihtiyaç duyulmuştur? Bunlar uzun vadede değerlendirilir ve bu sorgu yapılır. Bence bu işlemleri yapacak birim ilçe milli eğitim müdürlükleri olmalıdır. Kaymakamın onay verdiği işlemi; sisteme, bakanlığın işlemesi gibi tersten çalışan bir sürecin ne kadar yürüyeceğini ben de merak ediyorum doğrusu.

Talat YAVUZ

Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol