Öğretmen Diyarı

Yalçın: Kasa Açıldı, Masanın da Önü Açıldı

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirilen Toplu Sözleşme görüşmelerinin 5.sinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak, Toplu Sözleşme Sürecinin geldiği aşama hakkında açıklamalarda bulundu.

Yalçın, “Bugünkü toplantıda teklifin artırılarak 2016 yılı için 5+4, 2017 yılı için 3+3’e gelmesi önemlidir ama yeterli değildir, tekliflerle kasanın açıldığı görülmüştür. Bundan sonraki süreç müzakere edilebilir”dedi.

“Bu süreç içerisinde Kamu İşveren Heyetinin rakamları kendi müzakere etmesini, kendisinin değerlendirmesini daha sonra masaya yeni bir teklifle gelmesini söylemiştik” diyen Yalçın, “Bugün yapılan 5.oturumda Kamu İşveren Heyeti yeni bir teklifi açıklamak yerine 4+4, 3+3 teklifini müzakere etmek üzere söz vermiştir. Memur-Sen olarak kesinlikle bu konuda bir müzakereye girmeyeceğimizi söylemiştik. Kamu İşveren Heyeti bunun üzerine diğer konfederasyonlara söz vermiştir, onlar da bu teklifler üzerine değerlendirmelerini ve müzakerelerini iletmişlerdir” şeklinde konuştu.

Ortak tavır almak gerekir

Cuma günkü Memur-Sen Heyetinin ayağa kalkışında gösterdiği bütünlüğün bütün Kamu Görevlileri Sendikalarının da toptan göstermesi gerektiğini belirten Yalçın, bunun bir irade beyanı olduğunu belirttiklerini dile getirerek, muhatablarının Kamu İşveren Heyeti’nin olduğunu söyledi. Yalçın sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kamu İşveren Heyeti’ne karşı Kamu Görevlileri Sendikaları Heyet Başkanı bir tepki verdiğinde aynı tavrı kuşanmak gerekir. Bu anlamda diğer iki konfederasyonun da Cuma günkü tavrından vazgeçerek ‘biz de ortak tavır almaya hazırız’ gibi bir noktaya gelmiş durumdalar. Bu da son derece olumludur.”

Kasanın açılmasıyla masanın da önü açılmıştır

Masaya yapılan teklifi müzakereye değer bulmadıklarını, yeni bir teklifle masaya gelinmesinin gerekli olduğu yönünde çağrılarının yanıt bulduğunu bildiren Yalçın, “Ara verdikten sonra bizim ‘yeni bir müzakere yapmayız ara verelim, siz düşünün yeni teklifle gelin’ çıkışından sonra Kamu İşveren Heyeti masaya yeni bir teklifle gelmiştir. Dolayısıyla kasa açılmıştır, masanın da önü açılmıştır.Tekliflerin artırılarak 5+4, 3+3 ve Enflasyon Farkı şekline getirilmesi güzel ama yeterli değil. 2017 yılı için o rakamları müzakere etmeyeceğimizi belirtmek isterim. 2016 yılı için verilen 5+4 rakamı ise müzakere edilebilir, ancak biz bu rakamın da artırılmasını istiyoruz” dedi.

Tekliflerimizi 4’lü sac ayağına oturttuk

“Biz masaya sadece oransal zam getirmedik. Taban aylık, refah payı, enflasyon farkı olmak üzere oransal zamla birlikte 4’lü bir sac ayağıyla sunduk teklifimizi. Bununla birlikte 241 tane komisyonlarda tartışılan hizmet kolu teklifleri var, 87 tane de Genel Toplu Sözleşmeye tekabül eden teklifler söz konusudur. Bunlar biran önce masayla birlikte teklife dönüştürülmelidir” ifadelerini kullanan Yalçın, “Kamu İşveren Heyetinin yaptığı teklifte taban aylık, refah payı ve Toplu Sözleşme primine yönelik istediğimiz iyileştirme yok. Aile yardımı yok, emeklileler ilgili bir teklif yok. 4/C, 4/B’lilere, sözleşmelilerin ve vekillerin tamamının kadroya alınmasına yönelik bir teklif yok. Yerel yönetime ilişkin bir teklif  yok. Gelir Vergisiyle ilgili yaşadığımız problemlere ilişkin bir teklif yok. Kamu İşveren Heyeti, bizim komisyonlarda yaptığımız tasnifi, Genel olarak masaya taşıdığımız 87 teklifimizi ivedi bir şekilde masaya getirmelidir. Bundan sonra Kamu İşveren Heyeti yoğunluklu bir şekilde çalışmaya devam etmelidir” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol