Öğretmen Diyarı

TAYİNLERDE İPTAL KARGAŞASI

Her yıl, il içi atamalar yapıldıktan sonra, kendi tercihi olan okula yapılan atamasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce öğretmen arkadaşımız bize ulaşır ve yardım talep eder. Yetkililer de imkânlar ölçüsünde, başka mağduriyetler üretmemeye dikkat ederek çözümler üretir ve yapılan birçok atama iptal edilirdi. Bu yıl ise bambaşka bir problemle karşı karşıyayız.

Normalde okul değiştirmeyi düşünmeyen binlerce öğretmen, rotasyona kalmamak için tayin istedi ve ataması yapıldı. Rotasyonunun yapılmayacağı, sayın bakan tarafından açıklanınca, il içi atamasını iptal ettirmek isteyen binlerce öğretmen dilekçe verdi. Bu durumda, il içi yapılan zincirleme atamalardan dolayı, yapılacak iptaller başka problemlere sebep olacak. Böylece yıl boyunca takip edilen rotasyon tedirginliği, düşünülenden başka bir mağduriyet üreterek, şimdilik sona ermiş oldu.

Okul normlarının güncellenmemesinden ve rotasyondan kaynaklanan atama mağduriyetleri nasıl giderilir? Şu aşamada en mantıklı çözüm, ayrılıp başlayanları dışarda tutup, il içi atamaları iptal ederek en başa dönmektir. Rotasyon iptalinden dolayı rahatlayan atama takvimine, normları güncelleyerek ve yeniden tercih alarak yeni bir il içi atma işlemi alınmalıdır.

Talat YAVUZ

 


 
Kaynak:egitim bir sen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol