Öğretmen Diyarı

Sadece sözlü sınav puanına göre yapılan bin 709 şube müdürlüğü ataması hakkında açıklama


 Türk Eğitim Sen Trabzon 1 Nolu Şube Baskanı Coşkun Dilber tarafından yapılan açıklamada, 15 Temmuz sonrasında yapılan düzenleme ile sözleşmeli ve mülakatlı öğretmen alımının yanı sıra  gerek yönetici atamalarında gerekse memur alımlarında da aynı sistemin uygulanmaya başladığını vurguladı.

Dilber, sendikalarının yönetici atamalarını yargıya taşıdığını, çoğu atamanın yargıdan döndüğünü belirtti, son olarak yazılı sınav puanını hesaba katmayarak, sadece sözlü sınav puanına göre yapılan  bin 709 şube müdürlüğü atamasının Danıştay'da görülen davasında  İDDK (İç Denetim Koordinasyon Kurulu)'nın, MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) ’in itirazını reddettiğini bildirdi. Dilber, ''Şimdi herkes MEB’in sadece sözlü sınav puanına dayalı olarak yaptığı 1709 şube müdürlüğü atamasını iptal etmesini beklemektedir'' dedi.

Dilber açıklamasında şu konulara dikkat çekti:

MÜLAKAT HAKSIZLIK

Mülakatın olduğu her alanda haksızlıkların yaşandığı su götürmez bir gerçektir. Öğretmen alımlarına getirilen mülakatta yaşananlar hepimizin hafızasındadır. İyi niyetle yapılsa dahi mülakatın adil sonuçlar doğurmadığı, KPSS’de yüksek puan alanlara sözlü sınavda düşük puanlar verildiği ya da KPSS’de düşük puan alanlara sözlü sınavda yüksek puanlar verildiği, aynı KPSS puanına sahip iki kişiye farklı sözlü puanları verildiği, hatta ilk girdiği sözlü sınavda yüksek puan alan bir adaya, ikinci girdiği sözlü sınavda düşük puan verildiği görülmüştür.

MEMUR REDDETTİ

''Herhangi bir yöntemle gerek öğretmen, gerekse memur ve yönetici atamada adil bir mülakat yapılacağına inanıyor musunuz?” sorusunun sorulduğu bir anket uygulaması yaptık. Kamuoyuna açık olan ankete her kesimden 7.019 vatandaşımız katıldı. Buna göre ankete katılanların yüzde 94’ü “hayır” cevabı verirken, sadece yüzde 6’sı “evet” cevabı verdi.

TRABZON'DA MÜLAKATLA ATAMA

Anket her şeyi ortaya koyarken, ilimizde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Okul ve kurumlara yönetici ataması ile ilgili mülakat 3 Temmuz itibari ile başlamış ve halen devam etmektedir. Milli Eğitim Müdürlüğünce oluşturulan mülakat komisyonlarına güven duyulmadığı açıktır. Zira boş bulunan kontenjanlara, mülakat için gerekli olan üç katı başvuru yapılmamıştır. Bu da eğitim camiasının mülakat ve mülakat komisyonlarına bakışını net bir şekilde ortaya koymaktadır.

KİMLERİN ATANACAĞI BELLİ

Eğitimciler bu nokta da haklıdırlar. Zira henüz mülakatlar başlamadan kimlerin nereye yönetici atanacağına dair bilgiler alanda dolaşmaya başlamıştır. Listelerin önceden hazırlandığı açık ve ortadadır. Pek çok okula yönetici olarak atanacak kişilerin ismi bellidir. Zira geçmiş tecrübelerimiz de bunu doğrulamaktadır. Bu kabul edilemez bir durumdur. Adeta sözlü mülakat adı altında bir oyun oynanmaktadır. Bu oyun da, eğitimcilerin onur, haysiyet ve şerefiyle oynanmaktadır.

LİYAKAT OLMALI

Yöneticilerin seçilmesinde kariyer ve liyakat esas alınmamakta, onun yerine benim sendikam, bizim partili kriterleri esas alınmaktadır. 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünü yaşayanların, halen daha adam kayırmacı yöntemlerle yoluna devam etme çabası anlaşılabilir değildir. Namlunun önünde birlikte olanların mesele, makam mevki olunca nasıl ötekileştirildiği açıkça ortadadır. Birileri kral çıplak demelidir. Biz diyoruz. Birileri de bunu görmek zorundadır.

KUL HAKKI YENİYOR

Türk Eğitim-Sen olarak mülakata karşıyız. Listeler kim ya da kimler tarafından hazırlanırsa hazırlansın karşıyız. Eğitimcinin onur ve haysiyetini ayaklar altına alan, kamuda ötekileştirme ve ayrımcılığa sebep olan, adalet anlayışını kökten yok eden ve kul hakkı yiyen bu anlayışı hiçbir zaman tasvip etmedik etmeyeceğiz de!

MÜLAKAT KALDIRILMALI

Nesnel verilerle ölçemeyeceğiniz yöntemler doğru sonuç doğurmayacağı gibi, başarıyı, verimi de olumlu yönde etkilemeyecektir. (Bu manada Trabzon’daki TEOG başarısının, görevden haksız yere alınan yöneticilerin başarısı olduğu gerçeğini de görmeliyiz.) Bu nedenle yanlışta diretmenin bir anlamı yoktur. Zararın neresinden dönülürse kardır. MEB daha fazla uzatmadan mülakatı mutlaka kaldırmalıdır. Bu öğretmen alımları için de, yönetici atamaları için de, şube müdürlüğü atamaları için de geçerlidir.

DERHAL DURDURULMALI

Trabzon’daki yöneticileri de göreve çağırıyoruz; devlete olan güveni sarsacak, adalet duygusunu yok edecek, eğitimcinin onur, haysiyet ve şerefini yerle bir edecek, kariyer ve liyakatı esas almayan, kul hakkının yenilmesine vesile olan bu mülakatları derhal durdurun. Hazırlanmış listeleri onay mercii durumuna düşmeyin. Adil, şeffaf, kariyer, liyakat ve devlete sadakati esas alan, iradesini başkalarına (Kime olursa olsun) kiraya vermeyenlerin seçilebileceği ve herkesin eşit yarışabileceği bir sistem geliştirilmeli ve yönetici atamaları buna göre yapılmalıdır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim