Öğretmen Diyarı

Okulları Servisçiler Odası Mı Yönetecek?

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası ve son olarak da İstanbul Ticaret Odası'nın, İl Milli Eğitim Müdürlüğü üzerinden okullarımıza sürekli yazılar göndererek okul idarelerinin uyarılmasını istemesi artık sinir bozucu bir hal aldı. Öyle ki, okul idarelerinin tekiden uyarılmasını bile isteyebiliyorlar. Bu nezaketsizliğin okullara ulaşmaması için İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, odalardan gelen yazıları okullara göndermeden, özetleyerek kendi söylemek istediklerini yazmalarını özellikle talep ediyorum.

 

Servisçiler odası, Milli Eğitim Bakanlığının mevzuatını dikkate almadan, Okul Aile Birlikleri'nin yaptığı sözleşmelerle güzergâh belgesi alınamaz diyor. Velilerin anlaşarak taşıma yaptırdığı firmalara eşit davranılsın diyor. İstanbul Ticaret Odası da koroya uyarak, okul idareleri tarafından, okulun sosyal faaliyetleri için servisçilerden talepte bulunulmasın diyor. Öğretmenleri rencide edecek şekilde, “ücretsiz öğretmen taşıma” taleplerinden bahsediyor.

 

Okullarla iş yapan kantinci, servisçi, tiyatrocu kim varsa hepsinin çok sağlam sahipleri var. Velilerimizin şikâyet hatları, hakları var. Mevzuatımız, Avrupa Birliği normlarına uygun. Anayasamızda eğitim ücretsiz. Bakanlığımız, özel okulların kullanmadan çöpe attığı ders kitaplarının parasını bile veriyor. Ancak, olmayan “mahalli imkânlarla” okulların bin bir ihtiyacını karşılamaya çalışan, vergi ödeyen, ağır para cezalarına muhatap olan okul idarecilerinin sahibi yok, hallerini soran yok. Bunca yıldır dile getirmemize rağmen neden adım atılmaz? Eğitim sistemimizin bu en ağır problemine çözüm beklerken geçen yıl, okullara üç beş aylığına verilen hizmetli sayısı da bu yıl üçte bir oranında azaltılmış durumda.

 

Merak ediyorum, özel sektörde taşıma hizmetleri nasıl alınıyor? Okullara ahkâm kesen odalar, büyük firmalara da böyle yazılar yazabiliyorlar mı? Tekiden uyarabiliyorlar mı? Yoksa o firmalar; işveren, değer üreten güçlerini, işe ihtiyacı olanlar üzerinde bir balyoz gibi kullanıyorlar mı? Söz konusu okul olunca herkes kahraman kesiliyor. Bu iş, kuralları olan ancak ticari bir iştir. Kendi dengeleri içinde oluşur. İşinize gelmiyorsa ve zarar ediyorsanız bırakırsınız, zarar etmeyenler gelir ve işi yapar. Okul idarecileri, okulunun ve öğrencisinin yararını gözetebilecek kadar tecrübeye, donanıma ve insafa sahiptir.

 

Hangi firma, bahçesini kendinden habersiz taşıma yapan firmaya park olarak kullandırır? Hangi firma elindeki gücü lehine kullanmaz? Okullar kime hizmet ediyor beyler? Sizin çocuklarınız hangi ülkenin okullarında okuyor? Bakanlık ne zaman okulların elini koluna bağlamaktan vazgeçecek?

 

Talat YAVUZ

Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No'lu Şube Başkanı  

 

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol