Öğretmen Diyarı

 'Okul Müdürlerine Mobbing Yapılacak'

Okul Müdürlerine Mobbing Yapılıyor


Atama yönetmeliğinde yapılan stajer öğretmenlerle ilgili yeni değişikliğin okul müdürlerini etkileyeceğini belirten Eğitim Bir Sen İstanbul 4 nolu şube başkanı Talat Yavuz konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.


Yavuz, "Mobbing kavramı son zamanlarda çok işlenir oldu. Anayasa Mahkemesinin kararına göre, herhangi bir çalışan, amirinin kendisine mobbing uyguladığını iddia ederse, bu iddiasını kendisi ispat etmek zorunda değilmiş, amiri mobbing yapmadığını ispat etmek zorundaymış. Yoksa bu amirin hapisten çıkma şansı yokmuş. İş bu kadar ciddi bir durum arz ediyormuş. Bunu dile getirenler de okul müdürlerini çok düşündükleri için baştan uyarılarını yapıyorlarmış.


Mobbingi gündemde tutanları ve zamanlamayı beraber düşündüğümüzde akla bir sürü soru geliyor. Neden şimdi? Daha önce mobbing yoktu da şimdi mi ortaya çıktı? Mobbingi bu kadar gündemde tutmak da bir tür mobbing sayılır mı? Daha sonra başlatılacak kasıtlı bir sürecin ön hazırlıkları mı yapılıyor? Yeni atanan okul müdürlerini çalıştırmama ve etkisizleştirme gayretlerine yeni bir malzeme mi bulundu? Eski müdürlerle yeni müdürleri kıyasladığımızda durum nedir? Münferit olaylardan yola çıkılarak yaygın bir kanı mı oluşturulmaya çalışılıyor?


Bu çaba okul müdürlerini köşeye sıkıştırma ve etkisizleştirme çabasıdır. Adi bir kurnazlık içermektedir. Önyargılarla doludur. Geçmişi değerlendirme dürüstlüğünden yoksundur. Uyanıklık yaparak ön alma, korku ve tehdide dayalı baskı oluşturma çabasıdır.


Bugün, mobbing uygulaması diye örnek gösterilen her uygulamaya, geçmişte yaşanmış daha ağır vakalarla cevap verebilirim. Bir okulda göreve yeni başlayan on yedi stajyer öğretmenin, tamamının daha ilk günden aynı sendikaya üye olması, normal şartlarda mümkün müdür? Yine bir okulda görev yapan yetmiş öğretmenin altmış dokuzunun aynı sendikaya üye olması, kalan bir öğretmenin de ders programının dama taşı gibi dağıtılması nasıl bir uygulamadır? Göreve yeni başlayan müdürler, birkaç ay içinde hapis cezası alacak kadar mobbing uygulaması yaptılarsa, yukarıdaki uygulamaları yapanların ağırlaştırılmış müebbet cezası almaları gerekirdi.


Yeni atanan müdürlere tavsiyem; bugün size tersinden mobbing yapılmaya çalışılıyor. Yasal hakkınızı sonuna kadar kullanın. Adil ve cesaretli olun. Kuru gürültüye pabuç bırakmayın. Bu numaraları biz biliyoruz. Yönetici, gücünü yasal düzenlemelerden alır. Tanımlanmış işlerin yapılmasını emretmek ve takip etmek, tanımlanmış hakları kullanılmak mobbing değildir.  Bugün bu tehdidi yayanlar, dönüp geçmişleriyle hesaplaşsınlar" diye konuştu    

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol