Öğretmen Diyarı

Öğretmenlere Alan Değişikliği İçin MEB\'e EBS\'den Yazı

Öğretmenlere Alan Değişikliği İçin MEB'e EBS'den Makale Yazıldı 

2015 Yılında Alan Değişikliğinin bir an önce inşa edilmesi için Eğitim Bir Sen Meb Yetkililerine göndermiş olduğu yazıda alan değişikliğinin hangi alanlarda yapılamasına konusunda görüşlerinide belirrti.

 

 

Alan Değişikliğinin inşa edilmesi için Eğitim Bir Sen tarafından Bakanlığa sevk edilen o açıklama

 

Eğitim-Bir-Sen, Meb İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'ne bir makale göndererek, alan değişikliği işlemlerinin bir an evvel başlatılmasını talep etti.

 

Bakanlık yetkilileriyle henüz önce yapılan müzakerelerde alan değişikliği işlemlerinin başlatılacağı belirtilmiş ancak Ekim ayının ortalarına gelmiş olmamıza ve tüm beklentilere rağmen alan değişikliği işlemleri hâlâ başlatılamamıştır. Bu vaziyet, alan değişikliği yapmak isteyen ve alan değişikliği yapamadığı için mağdur durumda bulunan, daimi bekleyiş içerisinde olan çok sayıda öğretmenin huzursuz olmasına neden olmuştur.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelik'in "Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler" başlıklı 44. maddesi,

 

"(1)Öğrenimine makul alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri ansızın fazla alana atamaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yüksek öğrenimi tamamlayan öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yüksek öğrenimlerinin Talim ve Terbiye Heyeti'nun öğretmenliğe atanacakların mezun oldukları yüksek öğretim programlarına ilişkin hükmünde atanacağı alana makul olması kaydıyla mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilirler.

 

(2) Bu kapsamda yapılacak alan değişikliği işlemleri haziran ayında Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.

 

(3) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle sahalarında gerekli eğitim müesseseleri olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının denk olması durumunda öğretmenlikteki hizmet müddeti henüz fazla olana öncelik verilir.

 

(4) Talim ve Terbiye Heyeti kararlarıyla dersi veyahut alanı kaldırılan öğretmenler, mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alana veyahut aylık karşılığı okutacakları dersler bölümünde belirtilen derslerin öğretmenliğine isteklerine bakılmaksızın alan değişikliği yöntemiyle atanırlar.

 

(5) İstihdam alanı daralan öğretmenler, Talim ve Terbiye Heyeti karar ve görüşleri çerçevesinde mezuniyeti itibarıyla atanabileceği alana veyahut aylık karşılığı okutacakları dersler arasında yer alan derslerin öğretmenliğine istekleri de dikkate alınarak alan değişikliği yöntemiyle atanırlar.

 

(6) Alan değişikliği gerçekleştirilen öğretmenlerin, alan değişikliğinin iptali istekleri dikkate alınmaz" şeklinde tertip etmiş ve bu hüküm gereğince;

 

Daha önce 90 saat Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği kursunda, 540 saatlik Zihinsel Engelliler Öğretmenliği kursunda muvaffakiyet gösteren öğretmenlerin mevcut sertifikaları ile bu alanlara alan değişikliği yapabilmeleri,

 

Anadolu Öğretmen Liselerinin kapanmasıyla norm fazlası konumunda olan eğitim bilimleri fakültesi mezunlarının Talim ve Terbiye Heyeti kararı uyarınca Kılavuz Öğretmenliğe alan değişikliği yapabilmeleri,

 

Kendi branşında seçenek ettiği okullara atanma imkânı olmayan veya bulunduğu okulda norm fazlası olan öğretmenlerin mezuniyeti itibarıyla aylık karşılığı okutabileceği dersi olan alanlara alan değişikliği yapabilmeleri gerekmektedir.

 

Bakanlığa sevk edilen yazıda, alan değişikliği işlemlerinin bir an evvel başlatılması ve yukarıda yer verildiği şekilde öğretmenlerin belirtilen alanlara alan değişikliği yapabilmelerinin sağlanması konusunda gerekenin inşa edilmesi talep edildi. 

 

www.personelmeb.net
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol