Öğretmen Diyarı

Öğretmenler Can Derdine Düştü! Yeter Artık!!..

Okullar açılalı henüz iki ay oluyor. İkiayda yurdun dört bir yanında öğretmenler saldırıya uğramaya devam ediyor. Kamu çalışanları olarak geçim kaygısını unuttuk, adeta can derdine düştük.

 

Ne oluyoruz, Cennet bir ülkede cinnet toplumuna doğru mu yol alıyoruz? Her şeyin gelişerek değiştiği bir çağda, toplumdan bazılarının ne yazık ki ilerlemek yerine geriye doğru gitmeye çalıştığı görülmektedir. “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum diyen bir medeniyetten, öğretmenini döven, darp eden, şiddet uygulayan, öğretmenine hakaret eden bir toplum haline dönüş kaygı vermektedir. Anne ve baba kadar yakın gördüğümüz öğretmenlerimizle ilgili şiddet haberleri, yarınlar açısından üzerinde ibretle düşünülmesi gereken hadiselerdir.

 

Öğretmene yönelik şiddetin son dalgası maalesef Ümraniye 75. Yıl Cumhuriyet Orta Okulu'nda, önünde açıklama yaptığımız bu okulda yaşandı. Arkadaşımız Fatih Işkın öğrencisiyle yaşadığı küçük bir sorun yüzünden saldırıya uğradı, darp edildi, beş gün iş göremez raporu aldı. Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, şiddetle protesto ediyoruz.

 

Öğretmene saldıranlar bilmeliler ki onlar sadece öğretmeni dövmekle kalmıyor aynı zamanda geleceklerini de dövüyorlar. Bilgi sunan bir eğitimciye saldırmak demek aynı zamanda bilime ve ülkenin geleceğine saldırmak demektir.

 

Öğretmenlerin darp edilmesi, şiddete maruz kalması ne hazindir ki toplumda artık olağan bir olay haline geliyor. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı yarınlara hazırlamak için her türlü fedakârlığı ortaya koyan öğretmenleri, bazı kendini bilmez velilerin darp etmesi eğitimcileri yıldırmamakta ve asla bütün velileri aynı kefeye koyacak genellemeye sevk etmemektedir. Eğitim-Bir-Sen olarak; teşekkür bekleyen öğretmenine şiddeti reva gören, insani davranışlara uzak bu tür kişilere karşı sesiz kalamayız. Hukuk karşısında, yaptıklarının cezasız kalmaması için öğretmenimize/arkadaşımıza gerekli desteği sağlayacak ve adli mekanizmalarda yasal haklarını arayacağız.

 

Buradan sesleniyoruz: Şiddetin her türlüsüne, nereden ve kimden gelirse gelsin karşıyız. Bir an önce bireysel ve toplumsal şiddete, cinsiyet ayrımcı şiddete, özelde bazı meslek gruplarına yönelen şiddete son vermek için gerekli çalışmalar acilen başlatılmalıdır.

 

Sorun sadece güvenlik politikaları yönünden ele alınmamalı şiddetin nedenlerini ortadan kaldıracak tedbirlere ağırlık verilmelidir. Bu tedbirlerin önemli bir kısmı da eğitim yoluyla alınacaktır. Bu manada değerler eğitimine ağırlık verilmeli, öğretmene saygı yeniden tesis edilmelidir.

 

Üzerinde durulması gereken önemli bir husus da şudur: Yaşadığı sorunları şiddet yoluyla aşmaya çalışan insanların sayısı toplumda hızla artıyor. Bu durum, gitgide toplumsal huzur ve barışı tehdit edecek hale geliyor. Suç işleyenler, hak ettikleri cezayı almazsa daha fazla şiddete meylederler. Günümüzde yaşadığımız gerçeklik tam olarak budur. Toplumda şiddetin azalmasını istiyorsak, suçluya hak ettiği ceza verilmelidir. Herkes kamu çalışanın şamar oğlanı olmadığını bilmeli. Bunu da bildirecek olan adil bir yargılama sistemi ve devletin kararlılığıdır.

 

Bu olay bize göstermiştir ki, bugüne kadar gerek öğretmenlerimizin karşılaştığı gerekse toplumun genelinde gözlemlediğimiz şiddet olayları, eğer gerekli önlemler alınmazsa, ilk olmadığı gibi son da olmayacaktır. Milli Eğitim Bakanlığını göreve çağırıyor ve öğretmene yönelik şiddeti masaya yatırmaya davet ediyoruz. Bakanlık eğer öğretmenine gereği gibi sahip çıkmazsa, öğretmenler kendilerini korumak için değişik yollara başvurmak zorunda kalabileceklerdir. Bakanlık nerede duracağı belli olmayan bu şiddetin durmasını istiyorsa gereğini yapmalıdır.

 

Kıymetli Basın Mensupları, Saygıdeğer Arkadaşlarım,

 

Eğitimcilere yönelik şiddetin sıkı takipçisi olacağız. Kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacak. Basınımız eğitimcilerin uğradığı şiddet kadar, saldırganların alacakları cezalara da yer vermelidir. Saldırganların hak ettiği cezayı almaları için var gücümüzle çalışacağız.

 

Arkadaşımız, meslektaşımız Fatih Işkın'ın şahsında saldırıya uğraya tüm eğitimcilere geçmiş olsun diyor, şiddete uğrayarak hayatını kaybeden meslektaşlarımıza Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyor, basın açıklamamıza katılarak mesleğine, meslektaşına sahip çıkan siz değerli katılımcılara yürekten teşekkür ediyoruz.

 

                       EROL ERMİŞ
                   EĞİTİM-BİR-SEN
  İSTANBUL 3 NO'LU ŞUBE BAŞKANI

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol