Öğretmen Diyarı

Öğretmene Rotasyon Mantığı Değişmeli

Bu sürecin başından beri iki hususu her defasında gündeme getirdim. Rotasyondan ne beklediğimiz açık yüreklilikle ifade edilsin ve rotasyon bir cezalandırma yöntemi olarak görülmesin.

Bu iki husus da söylenecek çok sözümüz var.  

Seçime giderken ve yaz tatili öncesi, rotasyona, eğitimin bütün problemlerini çözecekmiş gibi anlam yüklemek ve bu kadar öğretmeni tedirgin etmek ne kadar doğru bir planlamadır? Anlaşılan o ki bir rotasyon tecrübesi yaşanacak, ancak; “Okul dönüşümlerinden dolayı yer değiştirmelerinizi  saymıyoruz, bir de rotasyon kapsamında yeniden yer değiştireceksiniz ki inadımız yerine gelsin.” Diyorsunuz. Bu nasıl bir mantıktır ve hangi yönetim dehasının  ürünüdür? Karışarak yeniden kurulan ve kurum kültürü daha yeni oluşmaya başlayan okulları bir daha kargaşanın ortasına atmanın kime ne faydası var merak ediyorum.  

Bundan birkaç yıl önce, bakanlığın düzenlediği bir çalışmada, yöneticilerle ilgili yapılacak rotasyon tartışılırken, ismi bizde saklı bir yetkilinin, yapılan bir teklife; “Bu dediğinizi yönetmeliğe yazarsak yöneticiler, rotasyondan önce, kendi istekleriyle yer değiştirerek rotasyondan kaçmış olurlar,  bunu yapamayız.” tepkisi; “Sen gidemezsin, seni ancak ben gönderirim.” Mantığının işlediğini gösteriyor. Bu aklın düzenlediği rotasyonla ne kadro yenilenmesini ne kurumsal körlüğün önlenmesini ne de norm fazlası yığılmanın önlenmesini sağlayabilirsiniz, sadece öfkeyi kabartmış olursunuz. Bir an önce bu mantığı değiştirin.  Bu aşamada cevabı aranan en önemli soru: “Bakanlık gerçekten rotasyon yapacak mı? Rotasyon yapılacak diye biz kendi isteğimizle yer değiştirdikten sonra bakanlık, rotasyondan vazgeçer veya ertelerse…” bu ihtimal her zaman mevcut. Bari okul dönüşümlerinden dolayı yer değiştiren öğretmenler kapsam dışı tutulsun, hiç değilse onlar yeniden sıkıntı yaşamasın.

Talat YAVUZ Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim