Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENE ROTASYON HANGİ PROBLEMİ ÇÖZER?

 

Önce; “Bir kurumda rotasyona neden ihtiyaç duyulur?” sorusunun cevabını vermeliyiz. Hizmet verdiği insanlarla, görevi gereği çok samimi olmasında sakınca olan yargı ve emniyet gibi bazı mesleklerde rotasyon yapmak işin doğası gereğidir. Eğitimde durum tam tersine, velilerle kaynaşmak öğretmene verilen bir görevdir. Müessese körlüğü diye tanımlanan problem ise öğretmen için hiç de geçerli değildir. Çünkü öğretmen her yaz tatilinde kendini yeniler ve öğrencileri sürekli değişir.

Eğitim alanında sayın bakanın; “Ankara ve İzmir gibi illere atama yapamıyoruz. Buralara gelmek isteyenler, eş durumu için bekleyenler var.” sözü aslında “yer değişikliğini” değil “yer açılmasını” tarif etmektedir. Peki, bu rotasyonla mümkün müdür? Normalde mümkün değildir ancak bu sonucu doğuracağını ifade etmiş oluyoruz böylece.  Öğretmene rotasyon her şeye rağmen yapılacaksa beklenti, öğretmenleri emekliliğe zorlamak değil, tecrübenin ve iş heyecanının harmanlanması olmalıdır.  

Bu anlamda rotasyonun, iyi planlanmadığında beklenen sonucu vermediğini daha önce okul müdürleri rotasyonunda gördük. Puanı yüksek müdürler merkezi okullarda kendi aralarında yer değiştirirken, genç müdürler, kura ile çok uzak ilçelere atanarak büyük sıkıntılar yaşadılar. O zaman yaşananlardan ders alınarak aynı hataya tekrar düşülmemelidir. Bakanlık hem istenen sonuca ulaşabilmek hem de öğretmenleri mağdur etmemek için yönetmeliği bütün tarafların katkısına açarak özenle hazırlamalıdır. Daha büyük bir çalışan kitlesini ilgilendirdiği için yaşanan olumsuzluklar daha derin problemlere yol açacaktır.

Sayın bakanın tanımladığı problemin çözümü öğretmene rotasyon değildir, çözüm emekliliği özendirmektir. Binlerce çalışanı etkileyecek bir çözüm, zora koşan değil özendiren bir çözüm olmalıdır. Bu gerekçelerle öğretmen rotasyon yapılmamalıdır.

 Problemin kıyısında köşesinde dolaşarak, işin kolayına kaçarak, fedakârlığı yine öğretmenden bekleyerek rotasyon yapılacaksa, aşağıdaki konular eğitim kamuoyunda tartışılmalıdır:

Rotasyon il içinde değil ilçe içinde uygulansın. Rotasyonla ilçeler arası, zorunlu geçiş planlanmamalıdır. İlçe içinde okullar, ilçenin büyüklüğüne ve okul türüne göre iki ya da üç bölge halinde sınıflandırılarak bölgeler arasında rotasyon yapılsın. Böylece, hem yaşanması muhtemel mağduriyetler giderilmiş hem de istenen sonuç alınmış olur. Bir taraftan birbirine sınır iki ilçe arasında özür tayini hakkı verirken diğer taraftan çok uzak ilçelere atanmanın önüne geçilmiş olur. Evi, eşi ve çocuğunun okulu gibi yerleşik birçok düzeni temelden sarsılan öğretmenin verimini düşürerek sebep olunan zarar, rotasyondan sağlanan faydaya değmeyecek ve daha büyük olumsuzluklara yol açacaktır.

Rotasyon, bir cezalandırma mantığı ile uygulanmamalıdır. İlk uygulamasında acele edilmemeli, bölgeler oluşturulduktan sonra, öğretmenlere birkaç defa isteğe bağlı yer değişikliği hakkı tanınmalı ve ondan sonra rotasyon uygulanmalıdır. Böylece ilçeler arasında geçişkenlik de sağlanmış ve kenar ilçelerden merkezi ilçelere olan taleplere de şans tanınmış olacaktır. Tercihine yerleşemeyenlere, iki ve daha fazla tercih hakkı verilmeli ve kura ile atama yapılmadan gerekirse bir yıl ertelenmelidir. Kura ile ilçe dışına kesinlikle atama yapılmamalıdır. Kura uygulaması, diğer düzenlemelerin verdiği hakkı geri almamalıdır.

İlkokullarda ara sınıf okutan sınıf öğretmenlerinin, rotasyon süresi dolmuş olsa da dördüncü sınıfın sonuna kadar mevcut sınıflarında devamı sağlanmalıdır. Okulundan, öğretmeninden memnun olan veliler tedirgin edilmemeli ve onlara zaman tanınmalıdır. İki yıldır okul dönüşümleriyle bütün düzeni değişen okullar, daha bu travma atlatılmadan yeni bir tartışmanın içine itilmemelidir. Yeni bir düzene geçilirken, öğretmenleri, öğrencileri ve velileri de sürece katarak, onların da desteğini alarak ve onları da kazanarak yol alınmalıdır. Böylece bakanlık iyi niyetini ortaya koymuş ve bütün tarafları yanına almış olacaktır.

Talat YAVUZ

Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim