Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENE ÇAY PARASINA HAFTA SONU KURS

Milli Eğitim Bakanlığı, yayınladığı; “Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi” ile okul kurslarını tamamen yapılamaz hale getirmiş oldu. Öğretmenlere ödenecek ücretin, normal ek ders ücret sistemine bağlanmış olması kursların bittiği anlamına gelmektedir. Nitekim okullardan gelen haberler de bu yöndedir ve okul idarelerinin yaptığı duyurulara hiçbir öğretmen olumlu cevap vermemektedir. 

                Bu yönergeyle, dershane tartışmaları sırasında yapılan açıklamalarla toplumda oluşturulan beklenti, büyük oranda tepkiye dönüşecektir. Hep söylenegelen olumsuzluklar hayat bulacak, özel derslere yönelim artacak, merdiven altı yöntemlerle bu ihtiyaç karşılanmaya çalışılacaktır. Varlıklı aileler özel derslere yönelirken, bu imkânı olmayan aileler zor bir döneme girmiş olacaktır. Eğitimde fırsat eşitsizliği yoksul aileler için daha da derinleşecektir.

 

                Eğitim sistemimiz hala sınav başarısına odaklı yürümektedir. Kademeler arasında geçişi, okul başarısına odaklayan bir sistem kurulamadığı ve okulların kalitesini yükseltemediğimiz müddetçe, adına okul kursu deyin, dershane deyin, özel ders deyin bu ihtiyaç hep var olacaktır. Burada sorulması gereken soru şudur: Bakanlık bu problemin farkında mıdır? “Etüt, kurs, okul dershanesi, deneme sınavı, kaynak kitap, test…” gibi kavramlarla devam eden süreçte neler yaşandığı bakanlık kayıtlarına nasıl geçmiştir?

 

                Geçmişte okullar, velilerden gelen talepleri karşılayabilmek, okul başarısını yukarı çekebilmek, tercih edilen bir okul olabilmek, dershaneye gitme imkânı olmayan öğrencilerine natif sunabilmek ve çalışanlarına ek gelir sağlayabilmek için çabalayıp durdu. Bakanlığımız bu süreçlerde yaşanan güzellikleri hiç görmedi. Yaşanan olumsuzluklar hep abartıldı. Önlem alınacağı yerde hep sınırlar getirildi.  

 

                 Bakanlığın, yaptığı düzenlemelerin ve aldığı önlemlerin çıkış noktası her zaman, “veliden para alınmasın, kaynak kitap kullanılmasın, deneme sınavı yapılmasın” şeklinde oldu. Gördük ki böyle davranarak bu ihtiyacı ne karşılayabiliyoruz ne de ortadan kaldırabiliyoruz. Öyleyse buradaki dinamikleri yönetmeliyiz. Veli, bu kanaldan eğitime gönüllü destek sağlasın, okulundaki maddi durumu uygun olmayan öğrencilere sağlanacak ücretsiz kontenjanla imkânlar sunulsun ve hafta sonunu bu işe ayırarak fedakârlık eden öğretmen de emeğinin karşılığını alsın. Bu yönergeyle öğretmene bir çay parasına bir saat ders yaptırarak, sadece ders kitabını kullanarak bir yere varamayız. Ya bu yönerge bu haliyle okullarda zor bela yapılan kursları da tamamen bitirmiş olacaktır.

 

Talat YAVUZ

 

Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı

 

Ajanskamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol