Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMEN YOKLUĞU EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTSİZLİĞİ YARATIYOR
Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şubesinden yapılan açıklamadaöğretmen açığının giderilmesi için Şubat ayında 40 binöğretmen atamasının yapılması gerektiği dile getirildi.
 
200 BİNİ AŞKIN ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR
Açıklamayı Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun yaptı. Eğitim-Bir-Sen olarak ataması yapılmayan öğretmenlerin yanındayız diyen Coşkun, “ Özellikle Urfa bazlı olarak söylersek ortalama 7 bin 500 civarındaöğretmen açığımız var. Yapımı devam eden okulları da hesaba kattığımızda normal şartlar altında sadece Urfa’da 20 binleri bulan bir öğretmen açığımız var.  Geçenlerde sayın Bakanımız da açıkladı; “10 yıla kadar bizim ihtiyacımız olan 125 bin öğretmendir, bundan fazlasını alamayız” Biz kesinlikle bunun doğru olmadığını, hali hazırda 200 ile 300 bin arasında mezun olan öğretmenlerimiz var. Bunların biran önce mutlaka alınmasını istiyoruz. 10 yıldır atanmayı bekleyen mağdur arkadaşlarımız var.  Hükümetin bu mezunların sorunlarını çözmesi gerekir” dedi.
 
O ÜNİVERSİTELER KOLAY OKUNMUYOR
Türkiye’de öğrencilerin zor şartlar altında üniversite eğitimini tamamlandığını belirten Coşkun, “ Devletin, hükümetin görevi biran önce bu mezun öğretmenleri iş sahibi yapmaktır. Eğitim-öğretime kazandırmaktır. Mevcut olan açığı da en azından Şubat ataması yaparak bunu gidermelerini bekliyoruz” dedi.
 
ÖĞRETMEN YOKLUĞU EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTSİZLİĞİ YARATIYOR
Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezi’yle Bakanlık düzeyinde görüşme yapılması için temasta bulunacağını belirten Coşkun, “SBS’de de değişiklik yapıldı. Çoğu köylerin branş öğretmenleri bile mevcut değil. Bu çocuk Ankara’nın bilmem hangi TED kolejiyle aynı sınava girerek, aynı başarıyı bekleyeceğiz. Önce altyapıyı halletmeden, öğretmen açığını halletmeden,  biz bu sorunların ve eşitsizliğin üstesinden gelemeyiz. En azından öğretmen açığı ve sorununun kapatılabilme imkanı vardır. Devletimiz güçlüyse; ki güçlüdür. Bu sıkıntıyı gidermesi gerekir. Şubat’ta da en az Eylül ayında atadığı kadar öğretmen atamasını gerçekleştirmesi gerekir” ifadelerini kullandı.
 
HÜKÜMETİN GENÇLERİ ÇARESİZ BIRAKMAMASI GEREKİR
Eğitim personelinin içerisinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulması için Şubat atamasının gerekli olduğunu belirten Coşkun, “ Bu gençleri çaresiz bırakmamak gerekir. İstihdam alanı oluşturmak gerekir. Mutlaka Şubat ataması yaparak en azından bir nebze de olsa ortamı rahatlatmak gerekir diye düşünüyorum. Gençleri olumsuzluğa itmeyelim. Bunların ışığı umudu sizlersiniz. Şubat atamasının yapılacağı yönündeki açıklamayı bir an önce yetkililerden bekliyoruz” şeklinde sözlerine son verdi.
 
EĞİTİM-SEN ÖĞRETMENLERLE MEYDANA İNECEK
Eğitim-Bir-Sen kanadından bu açıklamalar yapılırken geçtiğimiz gün yazılı açıklama yapan Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk kısa süre içerisinde Şubat ataması müjdesi verilmemesi halinde Ocak ayında Milli Eğitim Bakanlığı önünde öğretmen adaylarıyla birlikte geniş çaplı protesto gösterileri düzenleyeceğini duyurdu.
 
350 BİN MEZUN VAR
Türkiye’de son verilere göre 350 bin atama bekleyen öğretmen adayı bulunuyor. Adayların Şubat ayında atama beklediği bildiriliyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol