Öğretmen Diyarı

Öğretmen, Kendini Müdür İlan Etti

MARDİN FEN LİSESİ’NDE NELER OLUYOR?

 

Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı son müdürlük mülakatlarıyla ilgili tartışmalar sürerken, şaibeli mülakatta yüksek puan alan bazı adaylar, kendini erkenden müdür ilan etti bile. Bu konuda Mardin’de skandal bir olay yaşandı.

 

Ağustos’ta 4 yılını dolduran müdürlerle ilgili yapılan değerlendirmede, ancak 44 puan alabildiği için müdürlükten alınıp Okay Yaşar Anadolu Lisesi’ne öğretmen olarak tayin edilen Mardin Fen Lisesi’nin eski müdürü Eğitim Bir Sen'li Ömer Hedekoğlu, yeni müdürlerin belirlenmesi için yapılan sözlü mülakattan ise 92,8 puan aldı. Hedekoğlu, 90’ın üzerinde puan aldığı için yeniden müdür olarak görevlendirilme ihtimali yüksek bulunuyor. Ancak iddialara göre Hedekoğlu, kadrosu halen Okay Yaşar Anadolu Lisesi’nde öğretmen olarak bulunmasına rağmen, yeniden eski okulu Mardin Fen Lisesi’nin müdürlüğüne getirilmiş gibi mesai yapmaya başladı.

 

Yapılan sözlü sınavın ardından, yeni okul müdürlerinin görevlendirmesi 13-18 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Ancak Ömer Hedekoğlu’nun günlerdir öğretmeni olduğu Okay Yaşar Anadolu Lisesi’ne gitmeyip, Mardin Fen Lisesi’ne gelerek resmi bir sıfatı olmamasına rağmen fiilen müdürlük yapmaya başladığı öne sürülüyor. İddialara göre, Fen Lisesi’ndeki müdürlük makamına yerleşen Hedekoğlu, idari tasarrufta bulunuyor, etrafa talimatlar yağdırıyor, hatta okulda yapılan Öğretmenler Kurulu Toplantılarına katılıyor. Yaşananlar karşısında hem okul öğretmenleri, öğrenciler hem de veliler büyük şaşkınlık yaşıyor.

 

Skandal olay karşısında düşüncelerini paylaşan tecrübeli yöneticiler yaşananların suç olduğuna dikkat çektiler. Son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde akla hayale gelmeyen hukuksuzluklara üzülerek tanıklık ettiklerini söyleyen yöneticiler, bu durumun kabul edilemez olduğunu ifade ediyor. Yıllarca Milli Eğitim’in çeşitli kademelerinde görev yapmış olan bir idareci, şunları söyledi: “Öyle anlaşılıyor ki, son olayda da kendisini yeni müdürleri belirleyecek olan iradeye yakın hisseden bu arkadaş, belki de oradan aldığı icazetle, müdürlüğünü garanti görüyor. Ancak hukuken henüz böyle bir görevlendirme yapılmadığı için şu anda suç işlemektedir. Ne yazık ki Bakanlık ve yandaş sendikanın işbirliğiyle okullarımız kaos, kargaşa ve usulsüzlüklerin kol gezdiği yerler haline getirilmiştir. Bu olay da onlardan biridir. Biz öncelikle Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bu konuda tatmin edici bir izah bekliyoruz. Bir kişi, resmi bir görevlendirme olmaksızın nasıl oluyor da herhangi bir okula giderek idareciliğe soyunuyor? Yoksa artık okul yönetimleri böyle mi belirlenecek? Her kafasına esen bir okula gidip, ‘buranın müdürü benim’ mi diyecek? Yoksa bizim bilmediğimiz bir durum mu söz konusu? Bir hukuksuzluk varsa, bunun hesabı verilmelidir.”

 kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim