Öğretmen Diyarı

Müfredat Milletin İhtiyacına Cevap Vermiyor

Kon TV'de katıldığı bir programda ülkenin genel siyasetinden MEB gündemine kadar pek çok konuda açıklamalarda bulunan Eğitim Bir Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer milli eğitim müfredatının yetersiz olduğunu, bu yılki atamaların tatminkar olsa bile öğretmen açığını kapatmadığını, eğitim fakültesi müfredatlarında yaşanan sorunları ve şube müdürü özür grubu atamalarındaki sorunların nasıl çözülmesi gerektiğini açıkladı. İşte açıklamalardan satır başları:

 

Cumhur Başkanını Seçti

 

Başbakan Erdoğan'ın halk tarafından cumhurbaşkanı seçilmesi cumhurbaşkanlığı makamının gücünü arttıracaktır. Ülkemizde istikrarın devam etmesi kadar İslam aleminde de istikrarın oluşturulması gereklidir. Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olarak seçilmesi sadece ülkemizde değil, Dünya'nın dört bir yanında acı çeken müslüman ülkelerdeki kardeşlerimizi de sevindirmiştir. Umarız müslüman ülkelerde yaşanan ayrışmalar ve sorunlar bir an önce çözülür. 

 

MEB Müfredatı Öğrencilerin ve Halkın İhtiyaçlarına Cevap Vermiyor

 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın her yıl yapboz gibi düzenlediği ve her yıl değişen müfredatı Dünya'nın neresine giderseniz gidin eğitim sistemleriyle bağdaşmayacak düzeydedir. Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı bilimsellikten uzak, ezberciliğe iten, sorgulatmayan ve düşündürmeyen bir müfredata sahibiz. Öğretmenlerimizin kalitesi iyi olsa bile şu anki müfredatla bir yere varmamız mümkün değil. Müfredatı öncelikli olarak dış güçlerin etkisinden kurtarmamız ve mümkün olduğunca millileştirmemiz lazım. Çocuklarımıza öncelikli olarak milli dini değerlerimizi öğretmeliyiz. Ancak bu şekilde gelecekte siyasi ekonomik ve kültürel başarıyı yakalarız. Maalesef milli eğitim müfredatı toplumun ihtiyaçlarına cevap vermemektedir. Bakanlığın konu üzerine daha fazla yoğunlaşması lazım.

 

Eğitim Fakültelerinde Müfredat Sorunu

 

Ayrıca üniversitelerimizin eğitim fakültelerindeki müfredat da büyük ölçüde YÖK kontrolünde şekillenmektedir. Üniversitelerimiz son yıllarda teknolojik altyapı ve maddi kaynak açısından zenginleşse bile YÖK'ün gölgesi altında faaliyetlerini göstermekte bu da üniversitenin özgür ortamına büyük bir darbe vurmaktadır. Her üniversitenin kendine özgü eğitim fakültesi müfredatının olması eğitim kalitesini arttıracaktır. 

 

Şube Müdürlüğü Yer Değiştirme Sorunları

 

Şube müdürlerinin atanma ve özür grubu başvurularında aldığımız bilgilere göre büyük sorunlar oluşmuş. Bu sorunların en kısa zamanda çözüleceği konusunda bakanlıkla yaptığımız görüşmeler olumlu sonuçlanmıştı. Şube müdürleri atama, görevlendirme yönetmeliğinde yapılacak bir değişiklikle ileride bu sorunların çözüleceği bize söylendi. Ancak atamalar konusunda takvimde bir sıkıntı var. Bakanlık bürokratlarına takvimin yeniden düzenlenmesini ve başvuru sürelerinin uzatılmasını istedik. İleride yaşanabilecek sorunlar için şimdiden önlem almak geleceği görmek lazım.

 

Eğitim Özrü de Atamalara Eklenmeli

 

Öğretmenlerin özür grubu atamalarına baktığımız zaman sağlık, eş durumu ve özel durumlar göze çarpıyor. Fakat eğitim özrü gibi bir sorunun atamalarda yeri yok. Öğretmenler çocuklarının eğitimi konusunda yaşadıkları sıkıntılardan dolayı bakanlığa başvurup özür grubu atamalarına dahil olamıyor. Biz konu hakkında görüşlerimizi ve önerilerimizi bakanlık yetkililerine ilettik. İleride böyle bir özrün de eklenmesinde fayda olacaktır.

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim