Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim Şûrası Matematik Başarısını Teğet Geçti

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2012 sonuçlarına göre Türkiye matematikte 65 ülke arasında 44. sırada yer aldı.

 Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2012 sonuçlarına göre Türkiye matematikte 65 ülke arasında 44. sırada. Ayrıca son yıllarda yapılan TEOG sınavlarında genel olarak matematik başarısı Türkiye ortalamasının altında kalıyor. Yaklaşık 30 milyon öğrencinin olduğu ülkemizde tek merkezden tekçi bir anlayışla matematikte başarı sağlayamayız artık merkezi düşünceden bölgesel bir anlayışa doğru bir müfredat tasarlanması matematik başarısı üzerinde olumlu olacağını düşünüyoruz. Müfredat öğretmenin istettiği konu sırasına göre ve uygulama eksenli gerçekleşirse daha verimli olacaktır.

 

Gerekirse bazı meslek gruplarıyla birlikte öğretilecek ortam sağlanmalı mesela marangozlukla matematik, demircilikle matematik veya mermercilikle matematik atölyeleri ve müfredatları yapılabilir. Şehirlerde matematik atölyeleri kurulmalı ve uygulamalı eğitime önem verilmelidir. Büyükşehirlerde matematik liseleri açılmalıdır. Matematiksiz bir toplumun düşünceden uzak olduğu kesindir. MEB artık bunu görmeli gemimiz karaya oturmuş biz halen yüzdüğünü sanıyoruz. Bu gemi açık denizlerde güvenle yolculuk yapacak önemler almanın zamanı geldi. Matematik başarısı için bütün eğitimin bileşenleri üzerine düşeni yapmalıdır.

 Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şube Başbakanı Yunus MEMİŞ

 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim