Öğretmen Diyarı

Memur Sen, Yüzde 5 Vergi Zararının Telafisini Talep Edecek

Memur Aldığı Zammı Devlete Geri Veriyor

Şuan ki sistemde memurlar 6-7 ay yüzde 15'lik dilimden vergi ödemekte. Ancak aldıkları ücret üst gelir grubu olan 12 bin TL'ye geldiğinde vergi oranı yüzde 20'ye artıyor. Bu nedenle son 4-5 ay yüzde 5 vergi ödeyen memurlar aldıkları zammı devlete iade ediyorlar. En düşükmemur maaşının 2 bin TL civarında olduğunu düşünürsek, bütün memurlar yılın 2'nci yarısını üst gelir gurubu olarak vergi ödüyorlar.

Fazla Vergiler İade Edilmeli

Bugün Gazetesi'nden Yelda Ataç'ın haberine göre, Memur Sen, toplu sözleşme görüşmelerinde bu konuyu masaya yatırarak, fazla vergi ödeyenmemur için iade isteyecek.

Şuan ki vergi uygulaması nedeniylememurların zarara uğradığının altını çizenMemur Sen Ge­nel Baş­kan Yar­dım­cı­sı Ha­cı Bay­ram Ton­bul, vergiden doğan kaybın telafi edilmesini ve bunun kalıcı hale getirilmesini istediklerini ifade etti.

Ton­bul, matrahın vergi mevzuatına ilişkin olduğu için toplu sözleşmede değerlendirilemeyeceğini ancak memurun bu konudan doğan fiili kaybının vergi iadesi ya da tazminat şeklinde telafi edilmesini toplu sözleşmeye taşıyacaklarını belirtti.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim