Öğretmen Diyarı

Memur-Sen: Eş durumunda 3 yıl şartı kaldırılsın

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kamu görevlileri arasında eş durumundan özür grubu tayini için başvurularda 3 yıl kesintisiz sigortalı çalışma şartının anayasanın aile bütünlüğünü sağlamaya ilişkin amir hükümleriyle çeliştiğini belirterek, mutlaka eski yönetmeliğe dönülmesi ve çerçeve yönetmeliğindeki bu sınırın da kaldırılması gerektiğini söyledi.


Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı da olan Ali Yalçın'ı kabul etti. Burada konuşan Yalçın, toplu sözleşme görüşmelerinin devam ettiğini anımsattı.


Kamu görevlileri arasında eş durumundan özür grubu tayini için başvurularda 3 yıl kesintisiz sigortalı çalışma şartının öngörüldüğünü dile getiren Yalçın, bu yöndeki şikayet ve taleplerini toplu sözleşme görüşmelerinin ilk oturumda dile getirdiklerini bildirdi.


Yalçın, 3 yıl şartının anayasanın aile bütünlüğünü sağlamaya ilişkin amir hükümleriyle çeliştiğini anlatarak, mutlaka eski yönetmeliğe dönülmesi ve çerçeve yönetmeliğindeki bu sınırın da kaldırılması gerektiğini kaydetti.


Eş durumu atamalarına ilişkin kılavuzun yayınlanmasını beklediklerini dile getiren Yalçın, "Toplu sözleşme masasında biz bunun esnetilmesi ve eski haline dönüştürülmesi noktasında kamu işveren heyetiyle mutabık kaldık. Toplu sözleşme görüşmeleri 23'üne kadar devam edecek. Fakat mutabık kalınan boyutuyla geriye dönük 2 yıl içinde 360 gün sigortalı olanların halen sigortalı devam edenler şekilde bir ifadeyle eski hükme döndürülmesi ve bu anlamdaki mağduriyetlerin giderilmesi konusunda talebimizi iletmek üzere geldik" dedi.


Bakan Yardımcısı Erdem de bu noktada rahatlatıcı adımları atmak istediklerini söyledi

Anadolu Ajansı
 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol