Öğretmen Diyarı

MEB, ADAY ÖĞRETMENLİK SINAVI YAPACAĞINA...

Milli Eğitim Bakanlığı Aday Öğretmenlikten Asil Öğretmenliğe Geçiş Sınavı yapmak yerine Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Sınavı yapmalıdır.

KPSS kazanıp yüksek puanlar alarak MEB tarafından öğretmenliğe ataması yapılmış kişilerin Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın üzerinden daha bir yıl geçmeden bu kez de Asil Öğretmenliğe Geçiş Sınavı ile karşılaşmalarının aday öğretmenler üzerinde yarattığı psikolojik baskı ortadan kaldırılmalıdır.

Şubemize gelen elektronik postalardan ve çeşitli sosyal medya kanallarındaki paylaşımlardan da anlaşılacağı gibi aday öğretmenler bu konu yüzünden oldukça huzursuz olduklarını dile getirmektedirler. KPSS engelini aşarak MEB'e atandıktan sonra da böyle bir sınava tabi tutulmalarının haksızlık olduğunu tarafımıza bildirmektedirler.

Eğitim Bir Sen olarak bu öğretmenlerimizin sınav öncesi faydalanabilmesi için Asil Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Hazırlık Kitabı çıkarttık. Ancak öğretmenlerimiz bu sınav yüzünden gerçekten sıkıntı yaşıyorlar ve atama sevinci yaşayamadan, öğrencilerine derslerine konsantre olamadan yeni bir sınava hazırlanmanın telaşı içine giriyorlar.
Asil Öğretmenliğe Geçiş Sınavı kaldırılarak seçim öncesinde tüm öğretmenlerin beklentisi olan Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Sınavı planlanmalı ve en kısa sürede yapılmalıdır.
Önceki sınava çeşitli nedenlerle katılamamış olan öğretmenlerin en doğal hakkı olan bu sınavın gündemde yer alması gerekir. Zira okullarda uzman öğretmenlik hakkı kazanmış olanlarla bu sınava katılamamış ya da katılıp ilk hakkında kazanamamış olan öğretmenler arasında da bir ikilik oluşmaktadır. Ücret farkının yarattığı ikilik durumunun da giderilmesi için öğretmenlere bu hakkın yeniden verilmesi gerekir.

Seçim öncesi Milli Eğitim Bakanlığımızın, bürokratlarımızın bir müjde vererek Asil Öğretmenliğe Geçiş Sınavı'nı kaldırarak Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Sınavı uygulanacağı haberini vermesini bekliyoruz.

                                                                                                              Saygılarımla...
 
                                                                                                                     Levent KÖSE
                                                                Eğitim Bir Sen Ankara İki Nolu Şube Başkanı

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol