Öğretmen Diyarı

MAHKEME EBS\'Yİ TEMİZE ÇIKARDI MI?

Eğitim Bir Sen resmi internet sitesinde ilginç bir paylaşımda bulundu. Haberin veriliş şekline göre sanki mahkeme EBS'nin hukuksuzluk yapmadığı haberini vermiş. halbuki mahkeme kararında 'Eğitim Bir Sen Hukuksuzluk yapmamıştır.' denilmemiş. Mahkeme sadece Eğitim Sen'in açıkladığı hukuksuzluk iddiası içeren bilgilerin ve isim listelerinin izinsiz yayınlanmasına engel olmuş.

 

Kısaca mahkeme kararı EBS'nin yaptığı iddia edilen hukuksuzluklar yok dememiş sadece 'açığa vurmayın' demiş!

İşte EBS'nin açıklaması:
 
"Diyarbakır 2. Sulh Ceza Mahkemesi, Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi tarafından hazırlanan ve içeriğinde müdür görevlendirmelerindeki isim zikretmek suretiyle sendikalılık ve puan bilgilerinin yer aldığı afişler hakkında, Eğitim-Bir-Sen’in suç duyurusu üzerine toplatma kararı verdi.
 
Mahkeme, kararında, “sendikal bağlantılara ilişkin sendikalılık ve puan bilgilerinin sendika üyelerinin bilgisi ve rızası dışında yayınlandığı gerekçesiyle yayınlanan ilanların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 8’inci maddesi, Anayasa’nın 20’nci maddesi ve Türk Ceza Kanunu’nun 135-136’ncı maddeleri ile korunan kişisel verilerin korunması hakkının ihlali niteliğinde olduğuna” hükmederek, hakaret, iftira ve asılsız iddiaları içeren afişleri asanlara hukuk dersi verdi.
 
Asılsız ve mesnetsiz iddialarıyla Eğitim-Bir-Sen ve üyelerinin toplum nezdinde hukuksuz işler yaptığı iddiasını işlemeye çalışanlar, böylece yargıdan hak ettikleri cevabı almış oldular."
www.egitimbirsen.org.tr
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim