Öğretmen Diyarı

Kahve: Rotasyon Mevsimi Geldi Yine!
Türk Eğitim-Sen İzmir Gaziemir İlçe Temsilcisi Ömer KAHVE, Rotasyon söylentileri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bektaşi’ye “Abdestsiz namaz olur mu?” demişler. “Ben kıldım oldu” demiş.

Hiçbir sivil toplum örgütüyle, eğitim sendikalarıyla, diğer bakanlıklardaki atama yetkisi sahipleriyle en önemlisi kamu vicdanıyla muhatap olmadan rotasyon safsatasını gündeme bir şekilde getireceksiniz yahut getirilmesine müsamaha göstereceksiniz, aksi yönde ya da düzeltme mahiyetinde bir açıklamada da bulunmayacak ve seyredeceksiniz...

İl içindeki rotasyon denemesini son gece iptal etmek zorunda kalan plansızlık ve sistemsizlik, nasıl olur da şu an il dışı rotasyonla ilgili hiçbir açıklama yapma gereksinimi hissetmemektedir idrak sınırlarını aşmaktadır bu durum.

Rotasyon iptal edildi denilmişti, yönetmelik değiştirilmedi. Yönetmelik değiştirilmedi denildi iadeyi cevap verilmedi.

Şu an gündemde yer alan ve basın kanalıyla takip edebildiğimiz muhtelif haberler mevcut. Bakan Bey’in imzasına sunulmuş, 6 bölge kaleme alınmış vs. Esası nedir, usulü nedir bilen yok. Bilmek isteyene cevap veren de yok.

Kolay bir uygulama değildir basından takip edebildiğimiz taslağı hayata geçirmek. Kangrene neden olur, toplum huzurunu bozar, okullarda ve devlet kurumlarında büyük sıkıntılara yol açar.

Rotasyon demek aile bütünlüğünün bozulması demektir. Birlik ve beraberlik nasıl sağlanabilir hiçbir ön çalışma var mıdır, yapılmış mıdır, meçhul.

Söz gelimi banka kredileri ile ev satın alan eğitimciler sistemsizlik yüzünden yeni bir hayat kurmak zorunda mı bırakılacak ve yaşanacak olan maddi manevi zararların karşılığı nasıl sağlanacak, meçhul.

Herkese eşitlik olgusu nasıl uygulanacak, muamma. Mesela eş özrü olan öğretmenin nasıl gönderilebileceği meçhul. Bir ihtimal daha var iş yerine eşi değiştirmek ki onu mevzu bahis etmiyoruz.

Alanı gereği farklı bir ile ve kuruma atamasının yapılması mümkün olmayan öğretmenlere olumlu bir ayrımcılık sağlanacaksa diğer öğretmenlerin suçu nedir düşünen var mı, meçhul.

Memur eşlerden birini diğerine tabii ederek kısmen sorunlara çözüm üretildi diyelim eşi serbest meslek sahibi olanlar ne yapacaklar, meçhul.

Farklı kamu kurumlarında çalışan eşlerin kadro sorunları nasıl giderilecek, PTT çalışanı norm bulamazsa şayet İl Sağlık Müdürlüğünün uhdesine mi muvafakatı sağlanacak, muamma.

Kurumsal hafızaların ortadan kaldırılmasının ve bilgi geçmişinin temizlenmesinin hizmet tabanında performansa ne tür bir getirisi olur, meçhul.

Yapılan bir araştırmaya göre (Seher Tuğba Kerman, Ankara Ünv. Sosyal Bilim. Enst. 2004) kurumlar açısından rotasyonun zararları:

• Her bir değişim beraberinde hata getirecek bu da kimi zaman kurum için maddi zararlara yol açabilecektir.

• Değişim süreci zaman alacak, bu süre zarfında etkinlik biraz düşecektir.

• Değişime direnen, rotasyondan memnun olmayan personel ile çatışma yaşanabilecektir. Bu çatışma durumun geneline yansırsa personelin kuruma olan güveni zarar görecektir, huzursuz bir ortam oluşacaktır.

• Değişim sürecine alışamayan ve dolayısıyla hata yapan bir personel, beraber çalıştığı iş arkadaşlarını da olumsuz etkileyecek; aynı korku ve stres onlarda da yerleşmeye başlayacaktır.

Yine aynı araştırmaya göre bireyler açısından rotasyonun zararları:

• Yaptığı işten zevk alan personel için veya değişimi kolaylıkla kabullenip uyum sağlayamayan personel için motivasyon düşürücü etkisi olacaktır.

• Yeni koşullara adapte olma konusunda korku yaşanacak; bu da strese yol açacaktır.

• Her ne kadar birçok işi kendine bağlayıp kurum içinde etkili bir yeri olduğunu düşünse de; gelecek konusunda bir belirsizlik yaratacaktır. Çünkü yeni bir birime geçirileceğini bilen bir personel; o bölüm ile ilgili belirsizlik yaşar, bu da yine strese ve korkuya yol açar.

Çatı bir düzenleme yapılacaksa ortak aklın ürünü olmalı sahaya inilmeli tüm sıkıntılar etüt edilmelidir. Öğretmenlerin sürekli korku tabanlı olarak sınanması eğitim camiası adına hiç de hoş olmayan bir durumdur.

Bektaşi kendisine sorulan soruya kara mizah ile cevap vermiştir, ironi bellidir. Peki ya şu an içerisinde bulunduğumuz belirsizlik nasıl trajikomik bir durumdur, verilecek cevap bulamıyoruz.

Ömer KAHVE

Türk Eğitim-Sen Gaziemir İlçe Temsilcisi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim