Öğretmen Diyarı

Gündoğdu: \'Latin Harfleri Kaldırılsın\'

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu,harf inkılabı ile koparılmış olan köprünün yeniden kurulmasını istiyoruz” dedi.

7. Üniversite Teşkilatları toplantısıAnkara'da gerçekleştirildi. Hazırladıkları raporlar ile her zaman hükümetin bir adım önünde olmaya gayret ettiklerini söyleyen Gündoğdu, “19. Milli Eğitim Şurası'na 4 raporla gittik. Şurada karma eğitim mecburiyeti terk edilmelidir önerisini sunduk. Bu konu bizdenmiş gibi görünenler tarafından dahi çarpıtıldı. Cumhuriyettarihinde kız ve erkek liseleri mevcuttu. 75yıl bu böyle devam etti. Ama 28 Şubat aktörlerinin verdiği emirleri yerine getiren Metin Bostancıoğlu, dikiş kurslarını dahi kız-erkek karması olmadan açmayarak bir dayatma başlatmıştır. Biz bu dayatmanın son bulmasını istiyoruz. Karma eğitimin terk edilmesini değil, mecburiyetin kalkması için mücadele ediyoruz. Bu böyle anlaşılsın, yanlış anlamakta direnler, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dahil her mecrada tartışmaya açığız” diyekonuştu.

 

Gündoğdu, birilerinin Osmanlı'dan, başörtüden, dinden bahsedildiği zaman kırmızı görmüş boğa gibi saldırıya geçtiğini “Osmanlı bizim ecdadımız. Osmanlı bizim dedelerimiz. Biz dedelerimizle gurur duyuyoruz. Harf inkılabı ile koparılmış olan köprünün yeniden kurulmasını istiyoruz. Şimdi Osmanlıcayı kim öğretecek diyorlar. Latin alfabesi öğretecek kaç kişi vardı. İki ülke harf inkılabı yapmış, birisi Türkiye diğeri İsrail. Biz atalarımızın dilinden Latinceye geçmişiz, İsrail Latinceden atalarının diline geçmiş. Harf inkılabı ile bu millet geçmişinde koparılmıştır diyoruz, birlerinden cılız ses çıkıyor. Nerde bu harf devrimi diye soranlara camilerin ahıra dönüştürüldüğü, ezanın Türkçeye döndürüldüğü yerlere baksınlar. Kimse bu milletin aklıyla alay etmesin. Buna asla fırsat vermeyiz” ifadelerini kullandı. 

 

oda.tv

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol