Öğretmen Diyarı

FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ MAĞDURİYETİNE SON VERİLMELİ

Okullarda mesai dışı zamanlarda açılan kurslar başta olmak üzere fazla çalışma ücretlerinin ödenmemesinin ciddi bir haksızlığa neden olduğunu söyleyen Yalçın, tekliflerinin dikkate alınarak öğretmen dışı personelin fazla çalışma ücreti mağduriyetinin 5 kat artırımlı ödenmek suretiyle giderilmesi gerektiğini söyledi.

ÖĞRETMEN DIŞI PERSONELE FAZLA ÇALIŞMA ÜZRETİ ÖDENSİN


Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında açılan kurs merkezlerinde görevli bulunan yönetici ve öğretmen haricindeki personele, hafta sonu ve hafta içi mesai saatleri haricindeki çalışma süreleri karşılığı, fazla çalışma ücretinin beş katı tutarında fazla çalışma ücreti ödenmesini teklif ettiklerini söyleyen Yalçın, “ Eğitim öğretim yapıldığına göre bu kapsamda öğretmen dışındaki personelin de görev alması zorunludur. Eğitim yapılan kurumların temizliği ve ısınması başta olmak üzere birçok hizmet, bu kurslar nedeniyle verilmek zorunda. Bu kapsamında eğitim kurumlarında görev alanlara, bu çalışma süreleri karşılığı öngörülen fazla çalışma ücretinin beş katı tutarında fazla çalışma ücreti ödenmesini teklif ettik. Teklifimizin kabul edilmesi büyük bir haksızlığı ortadan kaldıracaktır.” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM-BİR-SEN’İN TEKLİFİ ŞÖYLE


Madde 20. Kurs Merkezlerinde Görevli Personelin Ücretleri
20.1. Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında açılan kurs merkezlerinde görevli bulunan yönetici ve öğretmen haricindeki personele, hafta Sonu ve hafta içi mesai saatleri haricindeki çalışma süreleri karşılığı, Yılı Bütçe Kanununa ekli (K) Cetvelinin III/A-1 maddesinde öngörülen fazla çalışma ücretinin beş katı tutarında fazla çalışma ücreti ödenir.

20.2. Eğitim-öğretim hizmetleri sınıfı haricindeki personelden, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde ve diğer günlerde saat 18.00’dan sonra yapılan yüz yüze eğitim veya yüz yüze eğitim kapsamında düzenlenen kurslarda görev alanlar ile açıköğretim öğrencilerinin örgün eğitim kurumlarında cumartesi ve pazar günlerinde gördükleri yüz yüze eğitim kapsamında eğitim kurumlarında görev alanlara, bu çalışma süreleri karşılığı, Yılı Bütçe Kanununa ekli (K) Cetvelinin III/A-1 maddesinde öngörülen fazla çalışma ücretinin beş katı tutarında fazla çalışma ücreti ödenir.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol