Öğretmen Diyarı

Ek Derse 25 Kuruş Zam Yapılacak

Memur Sen’in Hükumetle giriştiği büyük pazarlık sonucunda 2015 Yılında öğretmenlerin ek ders ücretlerine tam 25 Kuruş zam yapılacak.

Yetkili Konfederasyon Memur Sen ve onun eğitim kolu Eğitim Bir Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu’nun 2013 Yılında Hükumet ile yaptığı amansız pazarlık sonucunda Öğretmenler 2015 yılı içinde ek derslerini 25 Kuruş Zamlı alacak.

Ek ders, öğretmenlerin girmekte zorunlu ders saatleri dışında aldıkları ücret olarak bilinir. Bu ücret 2014 yılında 9,08 Lira olarak belirlenirken, çeşitli kesintilerden dolayı 8,5-8,6 oranına kadar düştü. 2015 yılında ise %3’lük artıştan dolayı net 9.35 Lira civarında olacak. Yani 27 Kuruş zamlı ek ders ücreti alacak. Fakat bu ücrette kesintileriyle birlikte yaklaşık 15 Kuruş civarına düşecek. Aylık ortalama 50-60 saat ek ders ücreti alan bir öğretmen için 8 ile 10 lira arasında bir farka tekabül ediyor.

 

HANİ 2 KATINA ÇIKACAKTI?

 

Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU’nun Öğretmenler gününde açıkladığı ve Sınava Hazırlık Kurslarında görev yapan öğretmenlerin ek ders ücretlerinin 2 katına çıkarılacağı konusunda ise hala bir adım atılmadı. Bunun üstüne 25 Kuruşluk zam yapılarak öğretmenlerle resmen dalga geçildi.

 

OKUL NÖBETİNE 4 SAAT EK DERS NE OLDU?

 

Yetkili sendikanın aldık, alacağız diyerek öğretmenleri oyaladığı Okul Nöbetine 4 Saat Ek Ders verilmesine ilişkin ise hala bir adım atılmadı. Havanda su dövmeye devam eden yetkili sendika ve hükumet bu konuda öğretmenleri oyalamaktan başka bir adım atmadı.

 

HER GÜN MANŞETLERE TAŞINAN HABERLER

 

Uzunca bir süredir, gazete, televizyon ve İnternet medyasında sık sık karşımıza çıkan, “Öğretmene 700 lira ek gelir, öğretmenlere piyango vurdu, öğretmene zam, okul nöbetine 4 saat ek ders, 4 saat az gelir 6 saat verelim” gibi haber manşetleri ise şimdilik rafa kalktı. Ama zaman zaman piyasaya sürülerek öğretmenler üzerinde gizli algı operasyonu devam ediyor.

 

millieğitimhaber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim