Öğretmen Diyarı

Eğitimcilerden Şurada Alınan Kararlara Tepki

Eğitim Bir Sen'in Şura'da sunduğu teklifler tartışılırken eğitimcilerden şuradaki karalara tepki geldi "Akılla din çelişmez ama arkadaşlarımız öyle düşünmüyor.

19. Milli Eğitim Şurası'nda eğitim sistemi konusunda önemli kararlar alındı. Bu kararlarla ilgili olarak kamuoyunda da tartışmalar başladı. Özellikle Eğitim Bir-Sen'in sunduğu okul öncesine din dersi eğitimi önerisi çokça tartışılıyor.

 

Şura'da ayrıca, ders saatlerinin kısaltılıp teneffüs saatlerinin uzatılması, karma eğitim mecburiyetinin kalkması, turizm meslek liselerinde alkol dersinin kalkması gibi öneriler sunuldu.

 

Kamuoyunun tartıştığı bu konuları Eğitim Uzmanı Cihat Şener, AjansHaber'e değerlendirdi.

 

“EĞİTİM BİR AKIL İŞİDİR”

 

Bu yapılan işler konusunda sıkıntılı olduğunu dile getiren Şener,  “Bu işlere aklın önderlik ettiğini düşünmüyorum. Eğitim bir akıl işidir. İnsana göre çağdaş bir birey yetiştirmek istiyorsanız, dünya ile rekabet edebilen bir birey, kullanacağınız eğitim modeli bu değildir. Dolayısıyla tek tek karma eğitim vs. diye çok söz üretmenin yararı olacağını düşünmüyorum”  dedi.

 

EĞİTİMDE DERS SAATİNİN AZALTILMASINA TEPKİ!

 

‘Bilimden uzak bir eğitim modeli kullanıyorlar, hayırlı olsun onlar için' diyen Şener,  “Ben bunların olmaması gerektiğini düşünen bir eğitimciyim. Bu alınan kararların yanlış olduğunu düşünüyorum. Bunlar ülkeyi geriye götürecek şeylerdir, zaman kaybına neden oluyor. Eğitimde iyi kötü bir şey yapar hale gelmişken gene geri gideceğiz. TEOG sınavı yaptılar bir skandaldı. Eğitimdeki ders saati sayısı azaltılıyor. Sanki çok gelişmiş bir ülkeyiz. Her şeyimiz tamam, çocuklarımızın da çok fazla eğitime ihtiyacı yok gibi. Oysa uluslararası sınavlarda çocuklarımız nal topluyoruz arkadan” diye konuştu.

 

“AKILLA DİN ÇELİŞMEZ AMA ARKADAŞLARIMIZ ÖYLE DÜŞÜNMÜYOR”

 

Artık tartışma noktasından çıktı. Tartışmanın yararı yok. Akil insanlar, aklı olan insanlar birbirleri ile konuşarak, tartışarak bir çözüm üretirler. Kararları alan insanlarla artık tartışmak da mümkün değil. Uyarı görevini yapıyorsunuz, o da tebessümle karşılanıyor, yani boşuna konuşuyorsun gibi. Aklın yok olduğu bir yer burası. Umuyorum iyi olur her şey, umarım yanılırım ama bilim ve akıl bize başka bir şey söylüyor. Evet belki dinen daha bağlı bireyler oluşur. Akılla din çelişmez aslında ama arkadaşlarımız öyle düşünmüyorlar.

 

KAYNAK: AjansHaber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim