Öğretmen Diyarı

Eğitim Çalışanları Mağdur Edilmesin

Bu günlerde Kayseri’de ilköğretim okullarında bir telaştır gidiyor. İlköğretim okulları; ilkokul veya ortaokula dönüştürülüyor. Eğitimciler ve veliler kaygılı. Bu süreçte okulların ilköğretim ya da ortaokul olmasına karar verirken son derece dikkatli olunmalıdır. Karar verme sürecinde öncelikle okulların özellikleri, Öğrencilerin ulaşım olanakları, nüfus hareketliliği, Bu okullarda görev yapan öğretmenlerin durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

            Bu süreçte velilerimiz gerçek anlamda kaygılı. Yeni uygulamada öğrenciler; farklı bir okula, bir ötedeki mahalleye gidecekler, farklı arkadaşlara, farklı öğretmenlere alışmaya çalışacaklar.

            Bu süreçte en fazla kaygılı olan kişiler ise eğitim çalışanları öğretmenlerimizdir. Bu süreçte tüm öğretmenler yerinden olacaktır. Okul dönüşümleriyle ilgili alınan kararlara duyumlarımıza göre sadece idareciler toplanıp karar veriyorlar. Şimdi idarecilerimize soruyoruz bu süreçte öğretmenlerin görüşleri alınmış mıdır?  Bir okulun ilkokul veya ortaokul olacağına karar verirken okulların fiziki yapıları, çevre, nüfus konularında uzman kişilerin görüşleri alınmış mıdır? Okul aile birlikleri ve sivil toplum örgütleri bu sürecin neresindedir? Her şeyden önemlisi geleceğimizin teminatı çocuklarımızın bu konudaki görüşleri nedir diye merak edilmiş midir?

            Ani kararlar ve ben yaptım oldu mantığı doğru bir yaklaşım değildir. Bu dönüşüm sürecinde son derece dikkatli olunmalı, bugüne kadar alınmış kararlar gözden geçirilmeli, Sıfır mağduriyet ilkesiyle hareket edilmelidir.

            Eğitim çalışanlarının yer değiştirmelerinde son derece hassas ve adil bir yaklaşım tarzı benimsenmelidir. Bu dönüşüm sürecinde son derece radikal tedbirler alınarak öğretmenlerimizin hepsini memnun edebilecek adil bir yer değiştirme sistemine gidilmelidir. Eğitim çalışanlarını rahatsız edebilecek herhangi bir olumsuz yaklaşım tarzı ve uygulamanın eğitim ortamlarındaki havaya, eğitimin kalitesine olumsuz yansıyacağı unutulmamalıdır.

Ergül SIRKINTI

EKSEN

EĞİTİMCİ KAMU ÇALIŞANLARI SENDİKASI

KAYSERİ İL TEMSİLCİSİ


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim