Öğretmen Diyarı

EĞİTİM BİRSEN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ KONUSUNDA NEDEN SESSİZ?

2012 yılında 4+4+4 sistemine geçildiği sırada “1 tane bile norm fazlası sınıf  öğretmeni olmayacak” denmiş fakat yaklaşık 45 000 sınıf  öğretmeni norm fazlası olmuştu.Bu fazlalığı eritebilmek adına  15-20 yıl önce  1 dönem alınan yan alan dersleri bahane  gösterilerek  on binlerce öğretmen 1 gecede branş  öğretmeni yapıldı ve buna   başta  yetkili sendikamız olmak  üzere bir çok sendika destek verdi.

Daha verimli daha mutlu olabilmek adına  ; kadrolu  öğretmen iken  4 yıl daha bin bir zorlukla  2. Üniversite bitirenler ile diplomasını aldığı alanda  öğretmenlik yapmak  isteyenler ve yan alan değişikliğinden yaralanıp pişman  olanlar alan değişikliği konusunda yalnız bırakılmaktadır.

Bilindiği gibi son 3 yıldır Milli Eğitim Bakanlığı alan değişikliği yapmayı becerememiştir ve bunun sonucunda yönetmeliğe bağlı alan değişikliği bekleyen öğretmenler mağdur edilmiştir.2012 yılında zorunlu yan alan değişikliği yaptırarak çok büyük hata yapan Milli Eğitim Bakanlığı 2013 yılında yan alan değişikliği sonucu pişman olan öğretmenlere çok az norm açarak kendi alanlarına dönmelerini sağlayamamıştır. Yönetmeliğe bağlı alan değişikliği bekleyen öğretmenler 2014 yılında da sadece sertifikalılara yapılan alan değişikliği ile şok olmuştur.
Şuan 2015 yılında yönetmeliğe bağlı alan değişikliği bekleyen öğretmenler bütün mağduriyetlerin tek

Milli Eğitim Bakanlığına alan değişikliğinin yapılması için başvuru yapın . Yönetmeliğe bağlı çözümünün gerçek alan değişikliği ( bütün normlar açılarak ve en az 40 tercih hakkı verilerek ) olduğunu düşünmektedir.

Eğer bu yıl rutin alan değişikliği yapılırsa yan alan değişikliğinden pişman olan, ikinci üniversite bitiren , alanı daralan öğretmenler alan değişikliği yaparak mezuniyet alanında çalışarak daha faydalı ve daha verimli olacaklardır.
Yönetmeliğe bağlı ( gerçek ) alan değişikliği bekleyen öğretmenlere şoku sadece Milli Eğitim Bakanlığı değil başta yetkili sendikamız olmak üzere bazı sendikalarımız yaşatmıştır . Milli Eğitim Bakanlığına alan değişikliğinin yapılması için yetkili sendikamız hala başvuru yapmamıştır.
Yönetmeliğe bağlı alan değişikliği bekleyen öğretmenlerin bütün sendikalara çağrısıdır bu mağduriyete sessiz kalmayın.

Başta yetkili sendikamız Eğitimciler birliği sendikası ( EĞİTİM BİR SEN ) olmak üzere diğer sendikalarımız alan değişikliğinin yapılması için Milli Eğitim Bakanlığına yazılı başvuru yapan sendikalarımızda lütfen başvuru yaptık deyip bırakmayın yönetmeliğe bağlı alan değişikliğinin takipçisi olun.

Kaynak: turkkamu.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Ebru 2 yıl önce

Rutin Alan Degisikligi konusunda biran once calismalar baslatilsin.Haksizliklar giderilsin..

Avatar
celebi 2 yıl önce

Ebs yeter artık yanlışa ortak olma, magdurun sesi ol... 2012 öncesi uygulanan ve uygulamasinda herhangi bir problem olmayan yonetmelikle çerçevesi çizilmiş rutin alan degisikligi istiyoruz...

Avatar
ayşe 2 yıl önce

,MEB in yan alana karşı olduğunu biliyoruz. bizler diplomaya dayalı alan değişikliği bekliyoruz. lütfen bu konu da bizlere bir müjde verin

Avatar
bülent 2 yıl önce

Alan değişikliği bir lütuf değil bir zorunluluktur.Yönetmeliğe göre yapılan alan değişikliği 4 yıl üniversite okuyup o alanla ilgili diplomaya sahip olan kişilerin en doğal hakkıdır. Alan değişikliği bir an önce yapılmalıdır