Öğretmen Diyarı

Eğitim-Bir-Sen Üye Sayısını Arttırdı

Kesin Olmayan Sonuçlar Belli Oldu

Sendikaların üye sayılarının merak edildiği şu günlerde sendika merkezleri seçim bürosu gibi çalışıyor. İllerden sürekli mutabakat metinleri akıyor.  Kamudaki sendikaların üye sayıları merak edilirken en fazla merak edilen sendikanın ise eğitim sendikaları olduğu görülüyor. KAMUAJANS olarak yaptığımız araştırmaya göre Eğitim-Bir-Sen 2013 yılı mutabakatlarında kesin olmayan sonuçlara göre 251.000 sayısını geçerken, Türk Eğitim-Sen ise 225.000 sayısına yükselmiş görünüyor.

Eğitim-Bir-Sen Farkı Açtı

2012 yılında Türk Eğitim-Sen ile aradaki farkı 25.748 olarak açan Eğitim-Bir-Sen'in 2013 yılında farkı açtığı görülüyor. İki sendika arasındaki farkın 26 bin den fazla olması netleşmiş gibi görünüyor.

Türk Eğitim Sen Avantajları Değerlendirememiş Görünüyor

2012-2013 yılı ilk toplu sözleşmede yaşanan ek ödeme krizi nedeniyle tartışmalı bir yıl oldu. Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in uygulamaya dönük icraatları ve eğitimcilere yaklaşımı tansiyonu yükselti. Hükümetle taban örtüşmesi yaşayan Eğitim-Bir-Sen'in Ömer Dinçer ile çoğunlukla perde arkasında ama bazen de dışarı yansıyan kavgası sendikanın içine düştüğü darboğaz olarak yansıdı. Ömer Dinçer'e kızıp Eğitim-Bir-Sen'den istifa edenlerin tepki olsun diye sendika değiştirip inadına Türk Eğitim Sen'e üye oldukları da görüldü. 2013 yılı rakamlarına göre Türk Eğitim Sen'in avantajları değerlendiremediği görülüyor.

Cemaat Sendikası Avantajı Değerlendirilemedi

2012 Toplu sözleşmeleri akabinde kurulan ve alana inen cemaat sendikası olarak adlandırılan Aktif Sen'in 35 bin üye sayısına ulaşmasına kadar yaşanan süreç Eğitim-Bir-Sen'in işini daha da zorlaştırdı. Eğitim-Bir-Sen'in 20 bine yakın üyesinin cemaat sendikası dolaysıyla istifa ettiği bilgileri kamuoyuna yansıdı. Türk Eğitim Sen'in 4-5 bin üyesinin cemaat sendikasına geçtiği bilgisi ise kulaktan kulağa yayıldı. ‘Cemaat sendikası Türk Eğitim Sen'e yaradı' diye yorumlanan sürecin ise değerlendirilemediği görülüyor.

Aktif Sen Üyelerinin Tamamı Dönmemişe Benziyor

Eğitim-Bir-Sen'in il başkanları ile yaptığımız telefon görüşmelerinde giden üyelerin henüz üçte birinin döndüğü anlaşılıyor. Türk Eğitim-Sen'in ise istifaların tamamına yakınını geri aldığı bilgileri dolaşıyor.

Milli Eğitim Bakanlığında Mutabakat 28 Mayıs'ta

Üniversiteler ve Kredi Yurtlar ile ilgili mutabakatların tamamlandığı, Milli Eğitim Bakanlığında ise mutabakatın 28 Mayıs'ta Sabancı Salonunda imzalanacağını öğrenmiş bulunuyoruz

KAMUAJANS.COM / ÖZEL HABER


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim