Öğretmen Diyarı

EĞİTİM-BİR-SEN MEB İŞBİRLİĞİ İLE GÜVENLİ OKULLAR

Protokolün ilk uygulaması İstanbul’da Eğitim-Bir-Sen İstanbul 5 Nolu Şube ile Avcılar, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt, Küçükçekmece, Silivri İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri arasında imzalanan protokol ile bu ilçelerde hayata geçiyor.

Meydana gelen kazalardaki ölümler ve sakat kalmaların en büyük nedenlerden birisi kazalara müdahale eden kişilerin ilk yardım uygulamalarını bilmemesinden kaynaklanmaktadır. Yapılan araştırmalar ülkemizde çok az sayıda kişinin, acil müdahale gerektiren durumlarda neler yapılabileceğini bildiğini göstermektedir. Projenin amacı okullarda meydana gelebilecek kaza, yaralanma benzeri olaylarda ilk müdahaleyi gerçekleştirebilecek yeterliliğe sahip en az bir öğretmenimizin bulunması ve ilk müdahaleyi yapabilmesidir.

2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılının 2. Yarısında açılması planlanan kurslarla her kurumdan en az bir öğretmene 96 saatlik kursla ilk yardım eğitimi verilmesi, kursu başarıyla bitiren öğretmenlere Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nden Halk Eğitim Müdürlükleri üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme belgesi verileceği öğrenildi.

Projenin madde bağımlılığını önleme, temel afet bilinci vb. kurslarla devam ettirilmesi hedefleniyor. Bu projeyi hayata geçiren Eğitim-Bir-Sen İstanbul 5 Nolu Şube’ye ve Avcılar, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt, Küçükçekmece, Silivri İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine teşekkür ediyoruz.

 

 

Kaynak:kamuexpress.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol