Öğretmen Diyarı

Eğitim Bir Sen'den Suriyelilere yönelik olumsuz algı tepkisi

Hüsne AKKAYA/SİVAS, (DHA)- EĞİTİM Bir-Sen Sivas 1 Nolu Şube Kadın Kolları Başkanı Beyhan Öztürk, Türkiye'de yaşayan Suriyelilere yönelik bir olumsuz algı yaşatılmak istendiğini söyledi. 
Eğitim Bir-Sen Sivas 1 Nolu Şube Kadın Kolları, Suriye uyruklu vatandaşlara Türkiye'de bazı haksızlıklar yapıldığını belirtti. Basın toplantısı düzenleyen Eğitim Bir-Sen Sivas 1 nolu Şube Kadın Kolları Başkanı Beyhan Öztürk Türkiye'de yaşayan Suriyeli muhacirlere yönelik bir olumsuz algı yaşatılmak istendiğini, bu algının yersiz olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını söyledi. Öztürk, "Yaşanılan her adli olayı mülteciler ile bağlantı kurmanın zamanla nefret suçu kapsamında değerlendirilebilecek boyutlara ulaşabileceğini ve bir arada yaşama kültüründe kalıcı yaralar açacağını görmek gerekir. Bu bağlamda yaşananların medya tarafından haberlere konu edilişlerinde etnik, siyasi, dini kimliklerin ön plana çıkarılmasını ve bu kimliklere kriminal anlamlar devşirilmesini gayri ahlaki ve gayri insani buluyoruz" dedi.
2014-2017 yıllarında Türkiye'de yaşanan adli olayların sadece yüzde 1.32 dilimlik olaya Suriyeler'in karıştığını iddia eden Öztürk, Sakarya'da katledilen Suriyeli kadın ve 10 aylık bebeğini hatırlatarak, "Başta kadın hakları mücadelesi yürüten kuruluşlar, insan hakları örgütleri ve duyarlı sivil toplum kurumları sesizliğe gömülerek, yaşasaydı cuma günü doğuma alınacak olan Emani Al-Rahmanu'yi mücadelelerinin dışına iterek, Emani'nin şahsında Suriyeli misafirlerimizin 'öteki' olmasına müsaade etmemelidir" diye konuştu.

DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim