Öğretmen Diyarı

EBS\'den TÜYLERİ DİKEN DİKEN EDEN MEKTUP!

Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No'lu Şube Başkanı Talat Yavuz, ne münasebetle bilinmez yeni atanan okul müdürlerine hitaben bir mektup yazmış.

Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No'lu Şube Başkanı Talat Yavuz, ne münasebetle bilinmez yeni atanan okul müdürlerine hitaben bir mektup yazmış. Her ne kadar bu kişilere cevap vererek olduğundan daha değerli hale getirmemek lazım ama yazılanlar, üzerinde durulmayacak gibi de değil.

 

Bu mektuptan çıkarılacak en önemli sonuç şu ki Yavuz şahsında EBS, yaptığının çok büyük bir yanlışlık ve haksızlık olduğunun farkında. “Küçük sendikal kaygılarla seni değersizleştirmeye çalışabilir. Göreve geliş şeklini sorgulayabilir.”, “Birileri seni küçümseyebilir, korkularından kaynaklanan vehimleri ile seni tehdit edebilir, sen onlara aldırma, işine bak sen.” İfadeleri açıkça, göreve getirilen müdürlerin hak etmeden buralara getirildiğinin ikrarıdır.

 

Son atamalarla göreve gelen tüm müdürleri toptan sahiplenme ve öncekilere de ağır hakaretlerde bulunma büyük bir kamplaşma çağrısıdır ki bu son derece tehlikelidir. “Şu anki görevin, daha önce atanan müdürlerin görevinden çok daha ağırdır.”, “Bugün zamanı okuyamayanlar, küçük hesaplar peşinde olabilir. Seni de öyle zannedebilir. Kendilerinin geçmişte yaptıklarını, senin de yapacağını zannederek korkuya kapılabilir.”, “ ’Bu iş daha önce nasıl yapılıyordu?’ diye bile sorma. Çünkü dürüst davranmayacaktır, bunu onlardan bekleme. Varlık sebebini kaybetmiş insan psikolojisi de ve geç git.”

 

İnsanın tüyleri diken diken oluyor! Ey Yavuz, sen kim oluyorsun da yıllarca bu ülke çocuklarına hizmet vermiş binlerce insana böyle pervasızca hakaret ediyorsun. Bu toptancılık da nedir? Asıl sen böyle göstere göstere siyaset yapacaksan bırak git siyasete gir. Senin gibi ayrımcı, bölücü, kinci ve kamplaştırıcıların eğitimciler arasında yeri yoktur. Ey ne dediğini bilmez sendikacı, ne demek ‘ Varlık sebebini kaybetmiş insan psikolojisi’ bu bir tehdit mi? Buradan savcılara açıktan suç duyurusunda bulunuyorum: Talat Yavuz’un kendisi gibi düşünmeyen hiç kimsenin varlığına tahammülü yok! Görevden alınan tüm eski yöneticileri hedef gösteren, kin ve ayrımcılığa yol açan bir cümledir bu!

 

Gelelim en can alıcı bölüme!

 

Şu cümlelere bakar mısınız: “Kapalı sistemden beslenen asalakların gariban milletinin yakasından düşerken çıkardıkları kavgada, yanlış yerde saf tutan piyonları; geçen yıl, şimdi müdürü olduğun okulu karıştırdı. Bir şekilde edindikleri makamlarını kötüye kullanarak ve kendilerini dokunulmaz zannederek, emanet ettiğimiz yavrularımızı sokağa saldılar. Ülkemizin huzurunun kaçmasından mutluluk duydular. Bunu anlayamayan bazıları da bu oyunun parçası oldular.

 

Biz, ülkemizdeki beyinsizlerle uğraşırken bir de karşımıza kökü dışarıda olanlar çıktı. Bunlar daha sinsi ve daha derinden geliyorlardı. Bütün bu yaşananlardan sonra, ülkende her şey değişti. Bir varlık yokluk mücadelesi başladı. Millet gerçeği gördü ve doğrunun yanında durdu. Sen böyle bir süreçte görev aldın. Şimdi, bu milletin senden beklentisi büyük. Unutma, sen bir dava ve misyon adamısın artık.”

 

Kalleşçe bir üslup! Sırtını iktidara dayayıp herkesi karşısına alıp karalayan, iftiralar atan affedilmeyecek ve unutulmayacak bir ihanettir bu! Yazıklar olsun! Gezi olaylarında öğrencileri eyleme gönderen mi oldu? Tespit edersin, gereğini yaparsın. Sırf kendi yandaşları göreve gelsin diye tüm eski yöneticileri hainmiş gibi göstermek nasıl bir idrak eksikliği, nasıl bir basiretsizliktir!

 

Ey Yavuz, yazıklar olsun e mi! Daha düne kadar diz dize maklube yediğin, bir kaşık pilavdan bir kaşık yoğurttan alırken etli kısma kaşığını derinden daldırdığın günleri ne çabuk unuttun? Şimdi bu eğitimciler tümden ve toptan vatan haini mi oldular? Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir, hangi gruba mensup olursa olsun kusur işleyen kanun önünde hesabını verir. Kendinize koltuk aparmak için tüm ‘diğer’ eğitimcileri düşman ilan etmek nasıl bir aymazlıktır? Bir gün gelip insan içine çıkamayacağınız hiç aklınıza geliyor mu?

 

Birlik beraberliğimize, birlikte yaşamaya darbe vuran bu mektup bir utanç vesikasıdır.

 

Eğitimciler arasına fitne sokacak, kin, nefret ve düşmanlığa yol açacak bu mektubundan dolayı Yavuz’u kınıyorum. Eğitim Bir Sen Genel merkezinden de Talat Yavuz’u görevden alarak tüm eğitimcilerden özür dilemesini ve birlik beraberlik mesajı vermesini bekliyorum.

 

Fatih KUL

kaynak: Personelmebhaber.net

 

 

 

İŞTE O MEKTUP:

 

 

"Değerli Müdürüm;

 

Sen büyük davaların büyük adamısın. Şu anki görevin, daha önce atanan müdürlerin görevinden çok daha ağırdır. Birileri seni küçümseyebilir, korkularından kaynaklanan vehimleri ile seni tehdit edebilir, sen onlara aldırma, işine bak sen.

 

 Değerli müdürüm;

 

Senin ülken büyük bir değişim geçiriyor. Kapalı sistemden beslenen asalakların gariban milletinin yakasından düşerken çıkardıkları kavgada, yanlış yerde saf tutan piyonları; geçen yıl, şimdi müdürü olduğun okulu karıştırdı. Bir şekilde edindikleri makamlarını kötüye kullanarak ve kendilerini dokunulmaz zannederek, emanet ettiğimiz yavrularımızı sokağa saldılar. Ülkemizin huzurunun kaçmasından mutluluk duydular. Bunu anlayamayan bazıları da bu oyunun parçası oldular.

 

 Sevgili Müdürüm;

 

Biz, ülkemizdeki beyinsizlerle uğraşırken bir de karşımıza kökü dışarıda olanlar çıktı. Bunlar daha sinsi ve daha derinden geliyorlardı. Bütün bu yaşananlardan sonra, ülkende her şey değişti. Bir varlık yokluk mücadelesi başladı. Millet gerçeği gördü ve doğrunun yanında durdu. Sen böyle bir süreçte görev aldın. Şimdi, bu milletin senden beklentisi büyük. Unutma, sen bir dava ve misyon adamısın artık.

 

Ülkesi ve vatanı için güzel düşler kuran herkesi kucaklayarak yol alacaksın. Milletimizin değerlerine sahip çıkacaksın. Çalışkan ve adil olacaksın. Korkulardan beslenenler bile senin adaletine sığınacak ve sana güvenecek. Dürüstlüğünden ödün vermeyeceksin. Kendi milletinin değerlerine inanmış, özgün düşünen ve özgüveni gelişmiş nesiller yetişmesi için gece gündüz çalışacaksın. Makamdan güç almayacak, koltuğa yapışmayacaksın. Koltuğu emanet bilecek ve hakkını vereceksin.

 

 Sevgili Müdürüm;

 

Bugün zamanı okuyamayanlar, küçük hesaplar peşinde olabilir. Seni de öyle zannedebilir. Kendilerinin geçmişte yaptıklarını, senin de yapacağını zannederek korkuya kapılabilir. Küçük sendikal kaygılarla seni değersizleştirmeye çalışabilir. Göreve geliş şeklini sorgulayabilir. Sen onlara; “Bu iş daha önce nasıl yapılıyordu?” diye bile sorma. Çünkü dürüst davranmayacaktır, bunu onlardan bekleme. Varlık sebebini kaybetmiş insan psikolojisi de ve geç git.

 

Saygılarımla…

 

 Talat YAVUZ

 

Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No'lu Şube Başkanı"

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim