Öğretmen Diyarı

EBS’den rotasyon açıklaması

Gündem yine rotasyona çevrildi. Bu konuda sendikaların görüşlerini sıralıyor. Kulislerde rotasyon ile ilgili çok şey ifade ediliyor. Bazıları rotasyonun olamayacağı, bazıları kapsamın daraltılacağı, bazıları kesinlikle yapılacağı takvimin işlediği şeklinde. MEB’de Alicengiz oyunları olacak mı takipteyiz. EBS’nin rotasyon açıklaması,

652 sayılı KHK’nın “atama” başlıklı 37. maddesinin yedinci fıkrasında, il millî eğitim müdürleri ve yardımcıları, il eğitim denetmenleri, ilçe millî eğitim müdürleri, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri şube müdürlerinin hizmet süreleri, performans ve yeterlikleri dikkate alınarak bölge hizmeti ve rotasyon esasına göre yer değiştirmelerinin gerçekleştirileceği hüküm altına alınmıştır.

 

Yine söz konusu maddede buna ilişkin usul ve esasların yönetmelikle düzenleneceği belirtilmiş ve Bakanlıkça 04.07.2013 tarihli 28697 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Teşkilatı Yöneticilerinin Yer Değiştirme Suretiyle Atanmaları Hakkında Yönetmelik ile rotasyonun usul ve esasları belirlenmiştir.

 

Anılan yönetmelik hükümlerine göre, yöneticilerin yer değişikliği işlemleri, bölge hizmeti süresinin bitimini takip eden Haziran ayında sonuçlandırılacaktır. Yine geçici maddeyle hâlihazırda il milli eğitim müdür yardımcısı, ilçe milli eğitim müdürü ve şube müdürü görevini yürütmekte olanlardan bölge hizmeti süresini dolduranların yer değişikliği işlemlerinin, bir defaya mahsus olmak üzere, 31 Ağustos 2013 tarihine kadar sonuçlandırılacağı ifade edilmiştir.

 

Bu hükme istinaden il milli eğitim müdür yardımcıları, ilçe milli eğitim müdürleri ve şube müdürlerinin rotasyonunun aynı anda yapılıp yapılmaması tartışmaları yapılmaktadır. Özellikle ilçe milli eğitim müdürleri ile şube müdürlerinin rotasyonunun aynı anda yapılması, tüm yöneticilerin ayna anda rotasyona uğraması gibi kurumsal hafızanın sıfırlanmasına yol açabilecek sorunlar meydana getirebilir. Kurumlarda kurumsal hafızanın korunması, hizmetlerde aksamanın ve anakronizme düşmenin önüne geçen bir durumdur.

 

http://www.memurlar7.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Tamer ÇEVİK 2 yıl önce

sanki milli eğitim müdürlüklerinde inanılmaz stratejik kararlar alınıyor, memleketin geleceğine yön veriliyormuş gibi hayal ürünü gerekçeler yaratmayın. müfettişlere, okullarda müdürlere müdür yardımcılarına uygulanan rotasyon elbette bu zevata da uygulanmalı. 20 yıldır aynı koltukta oturup kendisinde büyük kerametler olduğuna inanan arkadaşlarımız bu kerametlerini biraz da başka il ve ilçelerimizde göstersin.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim